96 mln zł na nowe tramwaje i szybką informację pasażerską

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Joanna Labuda

96 mln zł na nowe tramwaje i szybką informację pasażerską

Joanna Labuda

Nowe tramwaje niskopodłogowe, dostęp do dynamicznej informacji pasażerskiej oraz nowoczesne rozwiązania prorowerowe – na te inwestycje w Poznaniu i gminie Suchy Las w przyszłym roku przeznaczonych zostanie prawie 100 mln złotych. Umowę na realizację projektu podpisali Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz prezes poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Wojciech Tulibacki

Nowe rozwiązania w MPK

Najważniejsza inwestycja z punktu widzenia użytkowników komunikacji miejskiej to wymiana starego taboru. Dzięki pieniądzom z projektu MPK kupi m.in. 20 tramwajów niskopodłogowych.

– Będą to nowe tramwaje, mniej zawodne i bardziej bezpieczne. Tabor niskopodłogowy jest także przyjaźniejszy dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz kobiet z dziećmi

– przekonuje Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK.
Realizacja tej inwestycji jest w toku. Do Poznania dotarło już osiem nowych tramwajów. Reszta ma „dojechać” jeszcze w pierwszym półroczu 2017 r.

Zmiany czekają również pasażerów poznańskiego szybkiego tramwaju. Na trasie PST pojawi się 19 tablic informacji pasażerskiej oraz dwie na dworcu na os. Sobieskiego. – To da pasażerom możliwość lepszego dysponowania swoim czasem, ponieważ na bieżąco będą otrzymywać informację, za ile odjedzie tramwaj lub autobus – dodaje Tulibacki.

Wspólny bilet do 50 km od miasta

Dodatkowo przystanki trasy PST (Słowiańska, al. Solidarności, Kurpińskiego, Szymanowskiego) zostaną wyposażone w stojaki dla rowerów. – Dzięki miejscom do „parkowania” rowerów będzie można dojechać do PST jednośladem i przesiąść się na tramwaj i zostawić go w bezpiecznym, przeznaczonym do tego miejscu – mówi prezes MPK.

Poza tym w ramach projektu MPK przeprowadzi modernizację układu sześciu zwrotnic w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej. Uruchomiony zostanie również system wizualny i łączności, który usprawni logistykę tramwajów w trakcie wjazdu na zajezdnię.

Lata czekania na szlak

Dodatkowo w ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa na trasie Biedrusko-Radojewo, która połączy istniejącą już infrastrukturę rowerową z przystankiem autobusowym w Radojewie. Jak mówi Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las, obecnie brak wytyczonego szlaku dla rowerzystów zagraża ich bezpieczeństwu.

96 mln zł na nowe tramwaje i szybką informację pasażerską
Grzegorz Dembinski Na dworcu na os. Sobieskiego pojawią się dwie tablice informacji pasażerskiej.

– To bardzo popularny szlak, ponieważ prowadzi do Puszczy Zielonki. W tej chwili nie ma tam ani ścieżki, ani pobocza. Rowerzyści muszą poruszać się jezdnią, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Od kilku lat mówiliśmy o tym, że przy tak dużym ruchu absolutnie niezbędne jest wybudowanie bezpiecznego szlaku – przyznaje Grzegorz Wojtera.
Kolejne projekty

Choć projekt dotyczący transportu miejskiego w Poznaniu i Suchym Lesie otrzymał najwięcej pieniędzy z puli programu „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, na swoją kolej czekają kolejne.

– W tej chwili mamy już siedem projektów, które zostały ocenione pozytywnie i systematycznie podpisujemy umowy

– mówi marszałek Marek Woźniak. I dodaje: W najbliższym czasie dofinansowanie mogą otrzymać co najmniej trzy z nich.

Marszałek poinformował również o tym, że tuż przed świętami pozytywną ocenę uzyskał wniosek Miasta Poznania o dofinansowanie projektu przebudowy ulicy Gdyńskiej. Dzięki temu miasto ma zagwarantowaną na ten cel dotację na kolejne 41 mln zł.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.