ATENY

Czytaj dalej

ATENY

Z Poznania do starożytności, czyli: startujemy do Aten!

Tu się wszystko zaczęło, w tym miejscu ma swoje początki antyczna kultura – tak o Atenach mówią miłośnicy turystyki, ceniący sobie wartościowe wyprawy ze smaczkami. W miejscu oddalonym od Poznania zaledwie o dwie godziny i czterdzieści pięć minut…

Tyle bowiem zajmie nam lot ze stolicy Wielkopolski, z Portu Lotniczego Poznań Ławica do portu Ateny Eleftherios Venizelos. Co ciekawe, planując lot z Ryanairem, obsługującym regularne połączenie, możemy znaleźć jeszcze w grudniu przed Gwiazdką bilety w cenie zaledwie 78 złotych w obie strony!

Więcej: Grecja jest tak popularnym kierunkiem wśród poznańskich biur turystycznych, że – patrząc na informacje podawane na stronie naszego portu lotniczego – w okresie wakacyjnym, poza zimą, można było w sezonie lato 2018, z Poznania czarterami wylatywać w aż 11 greckich kierunkach: oprócz Aten, samoloty kierują się do następujących portów: Araxos – Patras, Chania, Heraklion, Kavala, Kefalonia, Korfu, Kos, Rodos, Saloniki i Zakynthos.

Same Ateny przyciągają uwagę turystów, którzy odwiedzają miasto, by ujrzeć świątynie, historyczne ruiny i muzea, w których na wyciągnięcie ręki leżą artefakty starożytnej Grecji. Choć miasto nie zachwyca porządkiem architektonicznym, i nieco razi kryzysem i biedą, turyści chwalą sobie także uwieczniany na filmach i zdjęciach półwysep Peloponez, Wyspy Sarońskie, Pireus, a także Ogród Narodowy, zwany Królewskim, w Atenach. Nie można nie odwiedzić najbardziej znanego miejsca w Grecji, jakim jest Akropol, czyli wzgórze z kompleksem pozostałości po starożytnych budowlach. Słynne świątynie takie jak Partenon, czy Erechtejon sąsiadują z Odeonem Herodesa Attyka – wzniesionym w stylu rzymskich teatrów, dla 5-6 tysięcy widzów, do dziś wykorzystywany dla potrzeb koncertów i Teatrem Dionizosa. Znajdziemy tu też Agorę ateńską i Agorę rzymską, bibliotekę Hadriana, Keramejkos wraz z muzeum. Są tu też liczne – nawet niewielkie, schowane w gąszczu nowych budynków – stare, zabytkowe kościoły, jak np. Panagia Kapnikarea, jeden z najstarszych i zarazem łatwy do znalezienia, ulokowany przy głównej ulicy – Ermou.

Niedaleko stąd do Stadionu Panatenajskiego, czy na Wyspy Sarońskie, obsługiwane przez stateczki przewożące turystów. I oczywiście do Półwyspu Peloponeskiego z miastami znanymi w historii, takimi jak Argos, Korynt, czy Sparta.

Sam port lotniczy Ateny Eleftherios Venizelos, z którym połączona jest poznańska Ławica, jest największym portem lotniczym w Grecji, położonym 25 kilometrów na wschód od centrum Aten, w Sparcie. Port ten może obsługiwać największe na świecie samoloty, takie jak np. Airbus A380, co gwarantują certyfikaty Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego i Federalnej Administracji Lotniczej.

Zapraszamy – spakujcie walizki, przyjedźcie na Ławicę i odwiedźcie Ateny!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.