Australijczycy chcą budować kopalnię. Planują też inwestycję w dawnej cementowni

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kaczanowski
Piotr Nowak

Australijczycy chcą budować kopalnię. Planują też inwestycję w dawnej cementowni

Piotr Nowak

Budowę zakładu przeróbki węgla w Rejowcu Fabrycznym planuje spółka PD Co. Miałby tam trafiać surowiec wydobyty z kopalni w Siedliszczu. - Negocjujemy z władzami lokalnymi zagospodarowanie wyrobiska. Rozważamy możliwość lokalizacji tam zakładu – przyznaje Artur Kluczny, wiceprezes firmy.

PD Co, której właścicielem jest australijska spółka Prairie Mining Limited, przygotowuje się do budowy kopalni węgla im. Jana Karskiego w gminie Siedliszcze.

W drugiej połowie 2017 r. zamierza uzyskać decyzję środowiskową, żeby od razu potem złożyć wniosek o wydanie koncesji wydobywczej.

Natomiast już teraz planuje budowę zakładu, w którym będzie można oddzielać wydobyty węgiel od skał i innych zanieczyszczeń.

– Wciąż lobbujemy za tym, żeby zakład przeróbki węgla powstał u nas. Tereny cementowni się do tego świetnie nadają. To dla nas też olbrzymia szansa na aktywizację środowiska lokalnego – przyznaje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.

Wyrobisko jest podzielone na działki należące do cementowni Ożarów, gminę wiejską Rejowiec Fabryczny i miasto o tej samej nazwie.

Po wybudowaniu zakładu, zatrudnienie znalazłoby tu około 150 osób. Kolejnych 10 tys. miejsc pracy miałoby powstać po zbudowaniu kopalni w gminie Siedliszcze.

To ważna wiadomość dla okolicznych mieszkańców, bo bezrobocie w powiecie chełmskim należy do największych w województwie.

W listopadzie 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła tam 15 proc. Gorszy wynik miał jedynie powiat hrubieszowski.

- Wiemy jak kopalnia w Bogdance zmieniła otoczenie Puchaczowa, dlatego kibicujemy inwestycji PD Co – podkreśla Bodys.

Firma szacuje, że prace koncepcyjne dotyczące zakładu przeróbki węgla potrwają jeszcze 2-3 miesiące. W sąsiedztwie miałaby także powstać bocznica kolejowa prowadząca do wsi Kulik. Jednak Australijczycy planują inwestycje nie tylko w województwie lubelskim.

Australijczycy współpracują z Chińczykami
Prairie podsumowała w poniedziałek ostatni kwartał ubiegłego roku. Szef firmy podkreśla, że w tym czasie miało miejsce kilka ważnych wydarzeń.

- To m.in. pozyskanie bardzo perspektywicznego projektu budowy kopalni węgla koksującego typu 35 w Dębieńsku, który doskonale uzupełnia nasze portfolio i otwiera nam nowe rynki zbytu. Podpisaliśmy również umowę o strategicznej współpracy z China Coal przy finansowaniu i budowie kopalni Jan Karski, naszej kluczowej inwestycji – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.

W ramach porozumienia strony planują zawarcie kontraktu, na mocy którego Chińczycy, we współpracy z polskimi i międzynarodowymi ekspertami, zbudują kopalnię Jan Karski i zapewnią finansowanie z kredytów.

Prairie zapowiada, że w połowie 2017 r. powstanie bankowe studium wykonalności, które będzie podstawą do uzyskania środków.

Całkowite zasoby węgla w złożu węgla kamiennego „Lublin” szacuje się na 728 mln ton. Planowana roczna produkcja węgla wyniesie 6,3 mln ton. Łączne nakłady inwestycyjne projektu przewidywane są na 632 mln dolarów.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.