Autem z rodzicami i gminnym mikrobusem

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Autem z rodzicami i gminnym mikrobusem

Marek Białowąs

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy Świdnica mają czas do 19 sierpnia na decyzję o sposobie dowozu swojej pociechy do szkoły.

Dopiero rozpoczęły się wakacje, jednak nad niektórymi decyzjami dotyczącymi dzieci trzeba myśleć już dziś. Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych zameldowanych na terenie gminy Świdnica, którzy uczęszczają do szkół i placówek opiekuńczych poza terenem gminy powinni złożyć wnioski dotyczące dowozu dzieci.

Mogą one dotyczyć: organizacji przez gminę bezpłatnego dowozu ucznia pojazdem gminnym, zwrotu kosztów dowozu środkami komunikacji publicznej lub dofinansowania kosztów dowozu własnym pojazdem. W przypadku tych dwóch ostatnich wyborów
wymagana jest zgoda wójta.

- W niektórych sytuacjach gmina zobowiązana jest do pomocy w dowozie osób nawet do 25. roku życia - mówi Krzysztof Stefański, kierownik zespołu ds. placówek oświatowych. - W minionym roku szkolnym grupę dzieci woziliśmy do zespołu szkół specjalnych w Zielonej Górze. - Od września ta grupa pozostanie. Oczywiście mogą dojść jeszcze nowe osoby.

Pomoc niepełnosprawnym dzieciom jest obowiązkiem gminy

To rodzice niepełnosprawnych uczniów decydują, którą szkołę dla swojego dziecka wybrać. Teoretycznie może więc się zdarzyć, że uczeń ze Świdnicy będzie dojeżdżał do szkoły w Sulechowie lub Świebodzinie. W treści orzeczenia lekarskiego dziecka zawsze jest sugestia, która szkoła jest dla niego wskazana. Jeśli gmina nie będzie mogła np. zawozić ucznia własnym mikrobusem do Sulechowa, samorząd pokryje koszt jego dowozu autem rodzica lub PKS-em.

- Nie wszystkie gminy mają do dyspozycji własny mikrobus do dowozu niepełnosprawnych dzieci. Kupno pojazdu to pomysł wójta. Skorzystaliśmy w 2008 r. z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów jego zakupu - powiedział K. Stefański.

Wnioski w sprawie dojazdu można pobrać w sekretariacie urzędu gminy. Należy je złożyć w tym samym miejscu do 19 sierpnia br. Szczegółowe informacje można otrzymać przy ul. Długiej 25 w Świdnicy.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.