Będą studiować kierunki o nietypowych nazwach

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Będą studiować kierunki o nietypowych nazwach

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Kryminologia, projektowanie gier komputerowych, a może zoofizjoterapia? Na uczelniach w regionie nie brakuje oryginalnych propozycji.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zainauguruje rok akademicki pojutrze. Rozpoczną go m.in. studenci dwóch oryginalnych kierunków. Pierwszy to ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie. - Dotyczy on hodowli zwierząt - wyjaśnia dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Można na nim wybrać takie specjalności jak zwierzęta w ogrodach zoologicznych i chów zwierząt amatorskich.

Miłośnicy zwierząt mogą również studiować na UTP zoofizjoterapię. W tym roku zgłosiło się na nią 150 chętnych, a uczelnia przyjęła 99.

- Mamy dwa unikatowe kierunki studiów: humanistyka drugiej generacji oraz rewitalizacja dróg wodnych - mówi z kolei Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Humanistyka od pierwszego naboru cieszy się dużym zainteresowaniem - szczególnie na specjalności gamedec - badanie i projektowanie gier. Jeśli chodzi o rewitalizację dróg wodnych, na tym kierunku mamy mniej studentów, ale twórcy tego kierunku od początku zakładali jego elitarność.

Nietypowym kierunkiem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jest biologia sądowa. - Mam na nią bardzo dużo chętnych - mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z Biura Prasowego UMK. - W tym roku zgłosiło się na nią 361 osób. Limit miejsc wynosił 60, przyjęliśmy o 7 osób więcej. Oryginalnym, według nas atrakcyjnym i potrzebnym na rynku kierunkiem, jest organizacja opieki nad osobą starszą. Prowadzą go trzy wydziały: Teologiczny, Humanistyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Niestety, z powodu zbyt małej liczby chętnych nie uruchomimy go w tym roku.

Bardzo atrakcyjnie, ale też tajemniczo brzmiącym kierunkiem są przemysły kreatywne. Prowadzi go Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. - Przemysły kreatywne to stosunkowo nowy sektor światowej gospodarki. Studia te łączą aspekt humanistyczny, techniczny i biznesowy - wyjaśnia Sabina Stankiewicz, rzecznik WSG. Mówiąc w uproszczeniu, to przemysły kreatywne, branże, które zajmują się tworzeniem filmów, muzyki czy grafiki, reklamy itp. Na drugim końcu jest natomiast WF dla służb mundurowych, który również można studiować na tej uczelni.

- Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy proponuje m.in. kierunki studiów z takich dziedzin jak design, psychologia i prawo w biznesie - mówi z kolei Magdalena Karpińska, pełnomocnik kanclerza ds. PR. - Głównym założeniem kształcenia jest tu interdyscyplinarność, czyli np. w przypadku designu w biznesie połączenie wybranych elementów studiów artystycznych z elementami studiów biznesowych. Prowadzimy też psychologię w biznesie i prawo w biznesie.

Geoinformatyka to specjalność, którą w tym roku uruchamia na kierunku geodezja i kartografia Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. Inne nowości to m.in. pedagogika regionalna i międzykulturowa oraz edukacja zdrowotna i pedagogika rekreacyjna z elementami odnowy biologicznej.

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku od nowego roku akademickiego otwiera z kolei kryminologię na kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.