Marek Białowąs

Będzie drugi nabór na UZ

- Największą popularnością cieszy się kierunek lekarski, aż 20 osób na miejsce - mówi Ewa Sapeńko. Fot. Anna Chreptowicz - Największą popularnością cieszy się kierunek lekarski, aż 20 osób na miejsce - mówi Ewa Sapeńko.
Marek Białowąs

Pierwsza rekrutacja na studiach dziennych na popularne kierunki Uniwersytetu Zielonogórskiego jest na ostatniej prostej.

11 lipca biuro rekrutacji UZ zakończyło przyjmowanie dokumentów na stacjonarne studia I stopnia i jednolite magisterskie.
- W tej chwili mamy już ponad 2 tys. podań, jednak nie jest to jeszcze ostateczna liczba - mówi Ewa Sapeńko, rzeczniczka prasowa UZ. - Kandydaci na studia mogli wysyłać dokumenty pocztą, a liczy się data stempla pocztowego. Na przesyłki czekamy jeszcze do końca tygodnia. Listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia pojawią się 19 lipca. Do 23 lipca kandydaci będą mieli czas na dostarczenie woli studiowania na UZ.

Rekordy popularności bije w tym roku kierunek lekarski. Dziś jest to 20 osób na jedno miejsce, a będzie pewnie więcej, gdyż w tym przypadku kandydaci w większości wysyłali dokumenty pocztą, więc uczelnia musi jeszcze doliczyć przesyłki z ostatnich dni rekrutacji.

Jak ,,GL’’ dowiedziała się, tegoroczny nabór jest na poziomie porównywalnym do ubiegłego roku. Tradycyjnie, poza medycyną, największą popularnością cieszy się filologia angielska, pielęgniarstwo, psychologia, prawo, logistyka, dziennikarstwo, informatyka i kierunki artystyczne - grafika i malarstwo.

Skąd pochodzą kandydaci do podjęcia studiów w Zielonej Górze? To w znacznej mierze absolwenci szkół średnich z regionu i województw ościennych. Ponownie wyjątkiem jest tu kierunek lekarski, na który chcą się dostać młodzi ludzie z całej Polski.
- Nie każdy może sobie pozwolić na studia gdzieś daleko. Więc najpierw ja i moi znajomi sprawdzaliśmy ofertę blisko rodzinnego domu - mówi Mateusz z Zielonej Góry. - Wiele osób właśnie z powodu finansów wybierało kierunki na UZ. Łatwiej mieli znajomi, którzy mają rodziny we Wrocławiu czy Poznaniu. Oni nie musieli się ograniczać do oferty rodzimej uczelni.

UZ w tym roku przedstawił ofertę aż 63 kierunków studiów na 12 wydziałach. Wśród nich jest 6 nowych: energetyka komunalna, filologia rosyjska z dodatkowym językiem angielskim, język francuski w komunikacji zawodowej z drugim językiem romańskim, stosunki międzykulturowe, fizyka medyczna i pedagogika specjalna.

- Poza kierunkiem lekarskim nie ma w tym roku list rezerwowych kandydatów. Dlatego w miejsce osób, które mimo że zostały umieszczone na liście przyjętych, ale nie potwierdzą swojej woli studiowania w Zielonej Górze, zostaną przyjęci inni kandydaci. Zostaną oni wyłonieni w drugiej rekrutacji - wytłumaczyła E. Sapeńko.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim będą też kolejny już rok studiowali studenci z zagranicy. Uczelnia spodziewa się ponad 30 podań od Wietnamczyków i pewnie nieco mniej od Ukraińców.

Kalendarz rekrutacji

Studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

Dla pozostałych form studiów przyjmowanie dokumentów od kandydatów trwa do 15 września

Limit przyjęć:
Ogółem 9030 osób, w tym na studia:

Limit na studia doktoranckie określono na 162 osoby.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.