Bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Trembecki
Malgorzata Szlachetka

Bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek

Malgorzata Szlachetka

Komunikacją miejską za darmo jeżdżą od września przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych w Krakowie. ZTM Lublin nie mówi „nie”.

Takie zasady obowiązują w Krakowie od 1 września. Tamtejsi radni zdecydowali, że w czasie roku szkolnego bezpłatną ko-munikację miejską będą mieli uczniowie szkół podstawowych oraz maluchy mające od 4 do 6 lat, młodsze już wcześniej miały darmowy przejazd. - Najważniejszy w tym jest czynnik edukacyjny: chcemy pokazać dzieciom, że szybko mogą dojechać do celu, niekoniecznie tylko osobowym autem. Efekt to mniejsze korki w mieście i zanieczyszczenie powietrza, poza tym rodzic odwożący dziecko do szkoły nie musi przez 20 minut szukać wolnego miejsca do zaparkowania - wyjaśnia Paulina Polak z zespołu prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Jakie są szacowane koszty wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla tej grupy dzieci z tytułu utraty dochodów ze sprzedanych biletów?

W przypadku uczniów krakowskich podstawówek 2,7 mln zł rocznie, przy założeniu, że z przejazdów skorzysta 10 proc. uprawnionych z około 42 tysięcy dzieci należących do tej grupy wiekowej. Wśród maluchów mających od 4 do 6 lat koszt zmiany ma wynieść 0,8 mln zł rocznie, przy szacunku, że autobusami i tramwajami będzie jeździć 5 proc. z około 30 tysięcy przedszkolaków.

Czy bezpłatnych przejazdów dla dzieci z podstawówek doczekamy się też w Lublinie? Zarząd Transportu Miejskiego nie mówi „nie”. - Z pewnością każde działanie mające na celu zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej jest godne rozważenia. Wymaga to jednak szczegółowej analizy, również pod względem finansowym.

ZTM Lublin wstępnie szacuje, ile wyniosłyby koszty bezpłatnych przejazdów w naszym mieście. - Potencjalne roczne koszty utraconych wpływów ze sprzedaży biletów mogą oscylować w granicach ponad 1,3 mln zł w przypadku 5 proc. uprawnionych, do około 5,5 mln zł dla 20 proc. - wylicza Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM w Lublinie. Szacunki opierają się na tym, że uczniowie podstawówki zazwyczaj chodzą do szkoły w rejonie, a więc szkoła jest blisko ich domu. Przypomnijmy, że w Lublinie biletów nie muszą kasować m.in. dzieci do lat 4 oraz dzieci i młodzież ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

Ostatecznie decyzja w kwestii wprowadzenia bezpłatnych przejazdów należy oczywiście do radnych. - Warto się pochylić nad tym pomysłem, wcześniej pytając o zdanie szkoły i rodziców uczniów - mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący rady miasta w Lublinie.

Nasza akcja: Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską

W dzisiejszym wydaniu znajdą Państwo ostatni kupon (str. 14 ), na którym wpisujemy odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską?”.

Komplet kuponów w akcji „Zgarnij bilet z Kurierem” powinien zawierać trzy kupony wycięte z wydań wy- chodzących od poniedziałku do czwartku oraz właśnie kupon piątkowy. Dziś jest ostatnia okazja do skompletowania takiego zestawu. Na komplety kuponów czekamy w redakcji Kuriera do poniedziałku (24 października). Jedna osoba może dostarczyć dowolną liczbę zestawów z odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską?”. Prosimy o wysyłanie kuponów pocztą lub przynoszenie ich do redakcji, nasz adres: Krakowskie Przedmieście 10/1, 20-002 Lublin. W konkursie można wygrać jedną ze 100 przejazdówek na wszystkie linie. Partnerami akcji są MPK Lublin i ZTM Lublin.

Malgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.