Łukasz Koleśnik

Bloki rosną jak grzyby po deszczu

W Krośnie w sumie powstanie ponad setka mieszkań. Część z nich na os. Kopernika buduje PBO z Zielonej Góry Fot. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. z Zielonej Góry W Krośnie w sumie powstanie ponad setka mieszkań. Część z nich na os. Kopernika buduje PBO z Zielonej Góry
Łukasz Koleśnik

W Krośnie i Gubinie w ostatnich latach powstało niewiele nowych mieszkań. Ale sytuacja się zmienia.

Do niedawna w Krośnie Odrzańskim można było narzekać na brak inwestorów oraz nowych firm. Dopiero kilka tygodni temu udało się sprzedać działki ze strefy inwestycyjnej.

Narzekać na pewno nie będzie można na brak mieszkań. W stolicy powiatu pojawiło się kilku deweloperów.
Ponadto samorząd zamierza też przystosować jeden z budynków na lokale socjalne. O tym ostatnim mówi zastępca burmistrza Krosna Odrz., Grzegorz Garczyński.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie na adaptację budynku przy ulicy Pocztowej 9 i 11. Blisko 2 mln złotych. Oprócz przystosowania obiektów, przebudowane zostaną również drogi dojazdowe - informuje wiceburmistrz.
Ulica Pocztowa znajduje się w dolnej części miasta. Projekt związany z adaptacją budynku jest częścią programu rewitalizacyjnego Dolnego Krosna.

- W sumie powstanie tam osiem nowych mieszkań socjalnych z wyposażeniem. Oprócz tego w ramach koncepcji planujemy zagospodarować teren wokół budynku. W ramach tych prac powinno zostać wykonane przeprojektowanie chodnika przy głównym wejściu do budynku. Zostaną też wykonane następujące elementy: tereny zielone, ogrodzenie, oświetlenie zewnętrzne i monitoring - wymienia Garczyński. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku.

Ponadto w Krosno Odrzańskie zaczęli inwestować deweloperzy z Zielonej Góry. Nowe mieszkania powstają na ulicy Piastów. Tam działa firma 4System. Do dyspozycji ma być 75 mieszkań.

Kolejny, nowy budynek był niedawno przyłączany do sieci wodociągowej. Chodzi o obiekt przy osiedlu Kopernika i ulicy Łukasiewicza. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. z Zielonej Góry wybuduje tam w sumie ponad 30 mieszkań.
Mało? Do niedawna rozsypujący się budynek przy Placu 11 Pułku również jest przystosowywany na mieszkania. Inwestorem jest Jacek Baranowski, który wybudował również stację paliw w pobliżu Osiecznicy.

- W Krośnie Odrzańskim jest zapotrzebowanie na mieszkania. Nie dziwię się więc, że nagle pojawiło się tak dużo deweloperów - mówi Jacek Baranowski.

Mieszkańcy również są zadowoleni.
- Cieszy duża liczba chętnych oraz to, że firmy chcą tutaj budować mieszkania. Oznaczać to może, że Krosno się rozwija - stwierdza Marcin Freliszek.

W Gubinie od dawna mówiło się o nowych mieszkaniach, ale efektów nie widać. Radny Mirosław Rogiński podkreśla, że brakuje przede wszystkim mieszkań dla mniej zamożnych mieszkańców miasta przygranicznego.

- Obowiązkiem miasta jest zapewnienie mieszkań osobom najbardziej potrzebującym - zaznacza radny Rongiński.
Miasto chce przystąpić do programu Mieszkanie Plus.

W Krośnie w sumie powstanie ponad setka mieszkań. Część z nich na os. Kopernika buduje PBO z Zielonej Góry
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. z Zielonej Góry W Krośnie w sumie powstanie ponad setka mieszkań. Część z nich na os. Kopernika buduje PBO z Zielonej Góry

- Pozwala on osobom mało i średnio zarabiającym, bez zdolności kredytowej, uzyskać możliwość posiadania własnego mieszkania- zaznacza Rogiński.

Burmistrz Bartłomiej Bartczak informuje, że Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego zgłosiło akces o udział w programie, w imieniu urzędu miasta.

- Mamy gotowy "koszarowiec" przy ulicy Wyzwolenia, gdzie mogłoby powstać 50 mieszkań - zaznacza Bartczak.
Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy program ruszy.

- Jesteśmy gotowi do działania, jak tylko pojawią się pieniądze - dodaje burmistrz.
Podobnie jest z mieszkaniami na ul. Sportowej. Tam ma zostać wybudowanych kilkanaście lokali w systemie deweloperskim.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.