Bogaty, jak lubelak. Przybywa milionerów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Marcin KróLak / Polskapresse
Piotr Nowak

Bogaty, jak lubelak. Przybywa milionerów

Piotr Nowak

W naszym województwie mieszka ponad pół tysiąca milionerów. Rekordzista złożył PIT w I Urzędzie Skarbowym w Lublinie.

Prawie 768 tys. zeznań podatkowych zarejestrowali do tej pory pracownicy urzędów skarbowych w województwie lubelskim. Dotychczas w 510 zeznaniach wykazano dochody powyżej miliona złotych. - Tradycyjnie najwięcej dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się tak zwanym podatkiem liniowym 19 proc. - wymienia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Rekordzista rozliczył się w I Urzędzie Skarbowym przy ul. Sądowej, który obejmuje część Lublina i powiat świdnicki. To właśnie w stolicy regionu i sąsiednich powiatach rozlicza się prawie połowa milionerów z naszego regionu.

Łącznie w trzech urzędach obsługujących stolicę województwa, powiat Lublin i powiat świdnicki zarejestrowano 223 zeznań z dochodami powyżej 1 mln zł. Większość, bo dokładnie 192, wpłynęło na formularzu PIT-36L (na nim rozliczają się osoby prowadzące działalność gospodarczą). W I US zarejestrowano 124 zeznania z dochodami powyżej 1 mln. Najwięcej, bo 109, to PIT-36L. Do III US wpłynęło 49 zeznań (42 to PIT-36L). W II US złożono 50 zeznań (41 to PIT-y osó prowadzących firmy). W ubiegłym roku, w tych samych placówkach rozliczyło się 225 milionerów.

Milionerów na Lubelszczyźnie przybywa. Pięć lat temu było ich 427, w 2014 r. - 464, a w 2015 r. - 490. Do czwartku urzędy zarejestrowały 510 zeznań, ale nie wykluczone, że ten wynik będzie wyższy. - Należy zwrócić uwagę, ze dane nie są ostateczne - przypomina rzecznik.

Wśród najczęstszych zwolnień podatkowych, które wykazali mieszkańcy naszego województwa, najpopularniejsza jest ulga z tytułu wychowania dziecka. Skorzystało z niej prawie 216 tys. podatników, na łączną kwotę odpisu ponad 291 mln zł. Co ciekawe, ponad 54 proc. wszystkich PIT-ów złożono w formie elektronicznej. Dotychczas zarejestrowano ponad 767 tysięcy zeznań, z czego 418 tys. złożono elektronicznie. W 2015 r. e-PIT-ów było 366 tys. Oznacza to, że popularność taką formą rozliczania się ze skarbówką rośnie.

W ponad 448 tys. zeznaniach lublinianie wskazali organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1 proc. podatku. W sumie, głównie do organizacji charytatywnych trafi ponad 20 mln zł. - Oznacza to że ponad 58 proc. zeznań zawiera wskazanie OPP. Najwyższy deklarowany odpis to ponad 50 tys. zł - mówi Szpakowska i dodaje: - Osoby, które zapomniały przekazać 1 proc. na OPP i wykazać to w zeznaniu podatkowym, mogą złożyć z tego powodu korektę. Czas na to mamy do 31 maja br. Po tej dacie takiej możliwości już nie będzie - przypomina Szpakowska.

Podliczanie tegorocznych PIT-ów potrwa do końca czerwca.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.