Hanka Sowińska

Ból wszczepiania endoprotez

W 2015 r. na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy wykonano 266 operacji wszczepienia protezy Fot. materiały Biziela W 2015 r. na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy wykonano 266 operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego i kolanowego.
Hanka Sowińska

Na nowy staw biodrowy i kolano czeka u nas ponad 13 tysięcy osób. Ważne, by zabiegi wykonywano w wielu szpitalach. To skróci kolejkę. Ile szpitali w Kujawsko-Pomorskiem nadal będzie mogło wykonywać operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego?

Ograniczają chodzenie, bo każdy ruch powoduje, że bardzo cierpią. Wyją z bólu, garściami połykają leki przeciwbólowe. Powód? Najczęstszy u osób w wieku średnim i starszym to zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych. Ale problem dotyczy także osób młodych i po wypadkach.

- Jedynym skutecznym ratunkiem jest poddanie się zabiegowi wszczepienia endoprotezy. I to dobrej, by nie zachodziła konieczność wykonania za jakiś czas operacji rewizyjnej - mówi dr n. med. Artur Szumlański, ordynator oddziału chirurgii urazowej i ortopedii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Inowrocławiu.

Nad szpitalami przeprowadzającymi tego rodzaju operacje zawisła groźba utraty kontraktu z NFZ z powodu nowych, wyśrubowanych kryteriów. I choć zostały one nieco złagodzone (rozporządzenie ministra zdrowia z 20 czerwca), to obawy pozostały. Wielki niepokój budzi też zapowiedź zmiany (obniżki) wyceny endoprotez.


Protezę nogi przymocowali do kręgosłupa. Pionierska operacja polskich ortopedów

- Nie pozwolę, by pani tak cierpiała. Ta operacja musi być szybko zrobiona - usłyszała od lekarza w prywatnym gabinecie pani Halina. Na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego czekała nieco ponad dwa lata. Po zabiegu przeprowadzonym w bydgoskim szpitalu wojskowym jest „nowym człowiekiem”.

Takich pacjentów, którzy czekają na skrócenie cierpienia, a nierzadko na powrót do normalnego życia jest obecnie w regionie 13 405 (dane z 20 czerwca).

- Na operację endoprotezoplastyki stawu kolanowego zapisanych jest 6644 pacjentów. Z tej liczby 1281 to chorzy zakwalifikowani do kategorii „pilna”- informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Lista oczekujących na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego jest dłuższa o ponad stu pacjentów (6762). „Pilnych przypadków” jest 1215.

Operacje te, w ramach kontraktu z NFZ, wykonywane są obecnie w 13 szpitalach; są wśród nich nie tylko duże placówki (np. „Jurasz”, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu), ale np. lecznice w Świeciu, Brodnicy czy Żninie.

- W 2015 roku wszystkie te placówki wykonały 2931 zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego i zabiegów rewizyjnych - dodaje rzeczniczka regionalnego NFZ.

Gdyby 1 lipca weszło w życie stare rozporządzenie ministra zdrowia (chodzi o dokument podpisany przez Bartosza Arłukowicza w listopadzie 2013 r.), trzy szpitale nie miałyby możliwości, by dalej przeprowadzać takie zabiegi. Zawarte w nim nowe warunki realizacji świadczeń z zakresu endoprotezoplastyki eliminowały szpitale, które rocznie wykonywały mniej niż 75 operacji alloplastyki stawu biodrowego, 50 stawu kolanowego i 30 tzw. rewizji po zabiegach wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

- Spełniamy te kryteria - zapewnia dr n. med. Artur Szumlański, ordynator oddziału chirurgii urazowej i ortopedii w inowrocławskim szpitalu. - Wyjątkiem jest rewizja po operacji. Pewnie dlatego, że zabiegi te wykonujemy najlepiej, jak potrafimy. Poza tym używamy dobrych jakościowo endoprotez.

To się jednak może zmienić. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji chce obniżyć wycenę protez. - Gdy ceny zostaną obcięte dramatycznie, spadnie liczba operacji. Poza tym więcej pacjentów będzie do nas wracało - prorokuje dr Szumlański. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodaje.


Schorowana 20-latka musi czekać na operację biodra 14 lat

Średnio w ciągu miesiąca lekarze z inowrocławskiego szpitala wykonują 11 operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i 4 stawu kolanowego. W kolejce na te zabiegi zaczeka teraz prawie 1000 pacjentów.

Bydgoski „Biziel” w 2015 r. wykonał 266 alloplastyk stawu biodrowego i kolanowego. Według danych z maja br., pacjenci zapisani na operacje biodra muszą czekać 1026 dni (przypadek stabilny). Chorzy zakwalifikowani jako pilni - 378 dni.

Prawie 450 operacji endoprotezowania kolana i biodra (w tym 30 rewizji) przeprowadzono w 2015 r. w toruńskim szpitalu na Bielanach.

- Obecnie około 2000 pacjentów oczekuje na endoprotezę biodra i blisko 1000 na endoprotezę kolana. Czas oczekiwania to 3-5 lat - informuje Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy WSZ.

Nowy Szpital w Świeciu ma na koncie 81 operacji - kolana i biodra (od stycznia do czerwca br.). Lecznica ta prowadzi w rankingu szpitali, które mają najkrótsze terminy dla pacjentów „pilnych” (czerwiec tego roku). Pacjenci stabilni (operacja biodra) najkrócej czekają w szpitalu w Brodnicy - tu pierwszy wolny termin to koniec stycznia 2018 roku.

Po sygnałach z NFZ, że wywindowanych kryteriów (liczba wykonanych operacji) nie spełni wiele szpitali, resort zdrowia zmienił rozporządzenie (ukazało się w miniony poniedziałek). Teraz lecznice ubiegające się o kontrakt z funduszem będą musiały w ciągu roku przeprowadzić 60 operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, 40 w przypadku kolana i 20 operacji rewizyjnych. W ocenie ministerstwa zdrowia ten „zabieg” zwiększy dostęp do tak potrzebnych świadczeń.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.