Bronią, oskarżają i sądzą. A potem liczą pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Marcin Koziestański

Bronią, oskarżają i sądzą. A potem liczą pieniądze

Marcin Koziestański

Sprawdziliśmy, ile zarabiają adwokaci, radcy prawni, sędziowie i prokuratorzy.

Sędziowie otrzymują średnio 9,9 tys. zł brutto miesięcznie, prokuratorzy ok. 8,9 tys. zł, a radcy prawni 7,1 tys. zł. Co ciekawe, dopiero na końcu listy płac są adwokaci, którzy zarabiają „jedynie” 5,5 tys. zł.

Z raportu przygotowanego przez pracownię Sedlak&Sedlak wynika, że przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości mają dużo grubsze portfele niż przeciętny Kowalski. Przypomnijmy, że od tego roku minimalna płaca krajowa brutto wynosi 2 tys. zł. Ale adwokaci i tak narzekają. - Co prawda niektórzy z nas zarabiają miesięcznie nawet 15 tys. zł, ale inni, młodzi prawnicy, ledwo wiążą koniec z końcem. Musimy przecież opłacać funkcjonowanie swojej kancelarii, co generuje wysokie koszty. A adwokatów w mieście przybywa. To dlatego z roku na rok zarabiamy coraz mniej - mówi nam jeden z lubelskich mecenasów. - Mam kilku kolegów, którzy z tego powodu musieli nawet zwinąć interes.

Sędziowie na czele prawniczej listy płac

Pracownia Sedlak & Sedlak przygotowała raport na temat zarobków prawników. Wynika z niego, że nie mają na co narzekać.

- Sędziowie w całym kraju zarabiają średnio 9,9 tys. zł, prokuratorzy 8,9 tys. zł, radcy prawni 7,1 tys. zł, a adwokaci 5,5 tys. zł - wylicza Jagoda Zygiert z Sedlak & Sedlak. - Badania przeprowadziliśmy w formie sondy, w której każdy z przedstawicieli zawodów mógł wskazać, ile wynoszą jego zarobki. Trudno te liczby porównywać z poprzednimi latami, bo badania przeprowadzane są na różnej liczbie osób - zastrzega Zygiert.

Za niemiarodajne uważa te wyniki sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik lubelskiego sądu. - Zostały tu wrzucone do jednego worka zarobki sędziów z sądów okręgowych, rejonowych i apelacyjnych, a potem podzielone przez trzy. A sytuacja nie wygląda tak prosto - wyjaśnia rzecznik. - Faktycznie w sądach okręgowych zarobki oscylują w granicach kwoty z raportu. Ale np. w sądzie rejonowym jest to ok. 6 tys. zł, a już w sądzie apelacyjnym ok. 11 tys. zł - dodaje Abramowicz.

5,5 tys. zł - tyle średnio zarabiają adwokaci w Polsce. Z kolei aplikanci adwokaccy - połowę tej kwoty

Należy też pamiętać, że zarówno sędziowie, jak i prokuratorzy dostają wypłatę zależną od stawek wyznaczonych przez ustawę. - Adwokaci nie mają wyznaczonej stawki. Nam państwo nie płaci. Dlatego prowadzimy własną działalność gospodarczą, która wiąże się także z kosztami - wyjaśnia Piotr Pietraszko, prawnik z Lublina.

Zarobki adwokata uzależnione są od tego, ile spraw uda mu się przeprowadzić. A liczba spraw jest często uzależniona od doświadczenia prawnika. Przykładowo aplikant adwokacki może liczyć średnio na 2,8 tys. zł.

- Na zarobki ma też wpływ dziedzina, jaką zajmuje się adwokat, np. prowadząc sprawy gospodarcze, można zarobić dużo więcej - dodaje Piotr Pietraszko.

Wśród radców prawnych z Lublina usłyszeliśmy z kolei, że na pewno nie zarabiają 7,1 tys. zł. - To są może stawki warszawskie, a na pewno nie lubelskie. Ale różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi rejonami kraju dotyczą prawie wszystkich zawodów, nie tylko tych prawniczych - mówi jeden z radców z Lublina.

Oświadczenia majątkowe sędziów będą jawne

Prezydent RP Andrzej Duda pod koniec grudnia ub.r. podpisał ustawę, która nakazuje sędziom ujawniać swoje oświadczenia majątkowe. - Mają obowiązek je podać do 30 czerwca - dopowiada Dariusz Abramowicz.

Marcin Koziestański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.