Kacper Chudzik

Budować nowe i remontować stare. Setki nowych mieszkań do 2020

Tak ma wyglądać osiedle stworzone na terenie dawnych koszar wojskowych. Pierwszy ma powstać w roku 2018, reszta w następnych trzech latach. W sumie powstanie Fot. UM Głogów Tak ma wyglądać osiedle stworzone na terenie dawnych koszar wojskowych. Pierwszy ma powstać w roku 2018, reszta w następnych trzech latach. W sumie powstanie tam 128 mieszkań
Kacper Chudzik

Ratusz ma szeroko zakrojony plan na walkę z brakami lokalowymi w mieście. W ciągu pięciu lat w Głogowie ma powstać około dwustu mieszkań. Ma to zaspokoić ok. 30 proc. zapotrzebowania

Władze miasta przygotowały Wieloletni Program Mieszkaniowy Zasobów Gminy Miejskiej Głogów. Przewiduje on budowę prawie 200 mieszkań w ciągu najbliższych pięciu lat. Wymaga on jeszcze akceptacji rady miejskiej. Sam program zapowiada się jednak bardzo dobrze dla ludzi oczekujących na własne cztery kąty.

Plany obejmują zarówno budowę nowych budynków TBS-u, ale również blok z mieszkaniami komunalnymi oraz socjalnymi. Projekt ma być realizowany w latach 2016-2020. Wśród jego najważniejszych założeń jest postawienie czterech nowych budynków TBS na terenie byłych wojskowych koszar. Budynek TBS nr 15 ma powstać w 2018 roku, a kolejne w następnych trzech latach. W sumie zostanie zbudowanych 128 nowych mieszkań. Stare budynki w głębi byłego wojskowego tereny będą wyburzone, a na ich miejscu powstaną bloki.

- To małe osiedle będzie rozwiązaniem dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania, ale mają dość pieniędzy, by wpłacić kaucję na TBS. Zapotrzebowanie na takie budownictwo wciąż jest bardzo duże – mówi prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

Jednak program nie polega tylko na budowie nowych TBS-ów. W planach miasto ma również stworzenie nowych mieszkań komunalnych i socjalnych. Te również mają powstać na terenie powojskowym. Gmina planuje wyremontować jeden z bloków koszarowych stojących przy ulicy Wojska Polskiego. Na jego remont miasto chce zdobyć środki z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Planujemy stworzenie tam w sumie 64 mieszkań. Budynek miałby być remontowany i eksploatowany przez TBS, choć znajdowałyby się w nim właśnie lokale komunalne i socjalne – dodaje prezydent.

Nie wiadomo jeszcze w jakich latach ma zostać wybudowany ten blok, bo zależy to od przyzwolenia rady miejskiej. Jeśli takie będzie, gmina rozpocznie prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację zadania. Kolejne mieszkania socjalne mają też powstać na ulicy Krochmalnej. Jeszcze w tym roku ma tam ruszyć budowa budynku nr 5 z ośmioma lokalami mieszkalnymi.

Miasto nie zamierza jedynie skupiać się na budowie nowych bloków. W latach działania programu zamierza również pozyskać kolejne mieszkania z innych zasobów. - Planujemy również adaptację kilku lokali znajdujących się w posiadaniu gminy, właśnie na mieszkania. Przy ulicy Obrońców Pokoju powstałyby, dzięki temu, dwa lokale socjalne, a przy Wałach Chrobrego trzy komunalne – dodaje R. Rokaszewicz.

Planujemy również adaptację kilku lokali znajdujących się w posiadaniu gminy, właśnie na mieszkania

Miasto planuje też pozyskiwać lokale, m.in. z niedokończonych budów. Nie brakuje w Głogowie takich inwestycji, na których zakończenie zabrakło właścicielom pieniędzy. Gmina chce je wykupować, czasem z bonifikatą wynikającą z zaległych podatków od nieruchomości i w nich tworzyć kolejne mieszkania.

Według danych ratusza na przyznanie lokalu komunalnego czeka obecnie 48 rodzin. Znacznie więcej potrzebuje „socjali” - 284 rodziny, z czego 112 złożyło już wnioski, a 172 ma sądowy wyrok eksmisji z przyznaniem właśnie takiego lokalu. - Program ma rozwiązać problem mieszkaniowy w Głogowie w około 30 proc. Nie spodziewamy się całkowitego jego zniknięcia, bo tego problemu nie udało się rozwiązać przez kilkanaście lat, więc nie można oczekiwać, że uda się to zrobić w cztery. Mimo wszystko uda nam się pomóc wielu rodzinom – mówi prezydent.
Cały program mieszkaniowy ma zostać przedstawiony radzie na jednej z najbliższych sesji. Od jej decyzji będzie zależała jego realizacja.

Autor: Kacper Chudzik

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.