Piotr Jach

Budynek przyjazny środowisku

Budynek przyjazny  środowisku
Piotr Jach

Największym placem budowy w mieście są teraz okolice skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Ogrodową. Dzięki planowanym tam inwestycjom publicznym oraz trwającym już prywatnym ten rejon miasta zmieni się w ciągu najbliższych lat nie do poznania.

Największą prywatną inwestycją jest Ogrodowa 8 Office. Biurowiec klasy A wznoszony u zbiegu ul. Zachodniej z Ogrodową przez Warimpex zaoferuje 28,6 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 3,9 tys. mkw. powierzchni usługowej w pasażu na parterze budynku. Projekt gmachu, który ma być gotowy w kwietniu 2018 r., podporządkowany został dawnemu układowi przestrzennemu miasta. Budynek ma podkreślać formą historyczne proporcje i podziały działek. Z myślą o łodzianach przez jego wnętrze biec będzie ogólnodostępny pasaż usługo-handlowy z kawiarniami i restauracjami. Ma być częścią pieszej trasy, która połączy Manufakturę i park Staromiejski z pl. Wolności i ul. Piotrkowską.

Po sąsiedzku (przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej z ul. Nowomiejską) w ciągu trzech lat powstanie Apart Hotel, który wybuduje MRT Philosophy. W budynku ma się mieścić także Muzeum Nalewki Ziemi Łódzkiej.

Naprzeciwko Ogrodowa 8 Office i pałacu Poznańskich, po kilku miesiącach opóźnienia dynamicznie ruszyły prace na budowie pierwszego w Łodzi hotelu sieci Puro.

Prywatne projekty uzupełniają: remont i adapatcja pofabrycznego budynku przy ul. Ogrodowej 18 na sklep sieci Biedronka oraz przebudowa dawnego gmachu przychodni przy ul. Ogrodowej 21 na trzygwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym.

Poważne inwestycje w okolicy szykuje miasto. Wzdłuż ulic Ogrodowej i Północnej rozciągają się trzy rejony Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (nr 7, 8 i 4), w których skumulują się publiczne inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Obejmują one przebudowę ulic Ogrodowej i Północnej (wymiana chodników, jezdni i torowiska). Gruntowną modernizację przejdą też park Staromiejski i Stary Rynek, na którym mają stanąć małe pawilony usługowe i handlowe. Remont czeka Pałac Poznańskich, dawne domy robotnicze przy ul. Ogrodowej, kamienice przy ul. Północnej 7 i 23, a także plac Wolności oraz ulice Gdańską, Zachodnią, Nowomiejską.

W kompleksie Ogrodowa 8 Office docelowo pracować będzie 3000 osób. Budynek ma spełniać wysokie standardy ekologiczne. Pracownicy będą mieli do dyspozycji szatnie i prysznice, parking dla rowerów i 326 miejsc parkingowych dla aut. W budynku będzie stacja ładowania samochodów elektrycznych. Na najwyższych piętrach znajdą się zielone tarasy z widokiem na panoramę miasta. Szacowana wartość inwestycji to 50 mln euro.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.