Budżet obywatelski Białegostoku. Rusza nabór wniosków

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Budżet obywatelski Białegostoku. Rusza nabór wniosków

Tomasz Mikulicz

Potrwa do 10 maja. Do wydania jest 10 mln zł. Są też dwie nowe kategorie - zielony budżet i oświata.

Tegoroczny budżet obywatelski promują dwa ludziki. Pierwszy w czerwonej pelerynie to BOhater, natomiast drugi - zamaskowany BOhejter. Ten ostatni mówi: „Nic z tego nie będzie”, „Nie da się”. A BOhater na to: „Wspólnie damy radę”, „Warto spróbować”.

- Szukamy właśnie takich BOhaterów - przyznaje Urszula Dmochowska z biuro konsultacji i partycypacji w magistracie.

W przyszłorocznym budżecie obywatelskim do wydania jest 10 mln zł. Z czego 3 mln pochłoną projekty ogólnomiejskie, a 4 - osiedlowe. Są też dwie nowe kategorie - zielony budżet (1 mln) i projekty oświatowe (2 mln). Ta pierwsza kategoria dotyczy tworzenia nowych terenów zielonych i rewitalizacji starych. Druga - pomysłów realizowanych na terenie placówek oświatowych.

Szkoły wracają do budżetu obywatelskiego po przerwie. Przez ostatnie lata nie mogły z niego korzystać, bo jak niektórzy twierdzili, były zbyt silną konkurencją dla pozostałych projektów. - Jest to powrót, ale na zasadzie kompromisu. Bo wprowadziliśmy 2-milionowy limit, którego wcześniej nie było - podkreśla prezydent Tadeusz Truskolaski.

Z limitów zrezygnowano natomiast jeśli chodzi o projekty osiedlowe. Przestaje bowiem obowiązywać zasada, że na pojedyncze osiedle przeznacza się maksymalnie 250 tys. zł. Teraz wszystkie osiedla mają ogólną pulę i może być tak, że na jednym będzie realizowanych kilka projektów, a na drugim ani jeden.

Aby pomysł stał się projektem należy wypełnić formularz dostępny w urzędzie miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy św. Rocha 3 lub pobrać go ze strony: www. cas.bialystok.pl. Do formularza należy dołączyć podpisy 20 osób. Projekty inwestycyjne mogą być realizowane wyłącznie na terenach miejskich, a projekty miękkie - również na parafialnych czy spółdzielczych. W tym ostatnim przypadku do formularza należy dodać oświadczenie o udostępnieniu terenu.

Wniosek składamy w dwóch wymienionych już miejscach lub wysyłamy na adres: [email protected]. Tutaj ważna uwaga. Musi to być skan wniosku, a nie dokument w Wordzie. - To jeden z najczęstszych błędów - mówi Urszula Dmochowska.

Pomoc w wypełnianiu wniosków można uzyskać telefonicznie pod numerem: (85) 879 79 79 lub w CAS przy ul. św. Rocha 3. W dniach 12,19 i 29 kwietnia oraz 10 maja odbędą się tam maratony pisania wniosków. Urzędnicy będą do dyspozycji od godz. 12 do 20.

Do 7 września poznamy listę projektów, które przeszły do etapu głosowania. Ten będzie trwał od 3 do 17 października. Do końca października mamy poznać zwycięskie propozycje.

Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.