Bunt w poznańskiej policji: atmosfera strachu i wszechobecne statystyki

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Joanna Labuda

Bunt w poznańskiej policji: atmosfera strachu i wszechobecne statystyki

Joanna Labuda

Mobbing, zastraszanie, kolesiostwo i statystyki – tak ma wyglądać sytuacja w referacie wywiadowczym Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Czara goryczy przelała się pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy wśród policjantów doszło wręcz do buntu. Funkcjonariusze, tuż przed sylwestrem, gdy mieli być na służbie, grupowo rzucili zwolnienia lekarskie. Do dzisiaj płacą za to wysoką cenę.

Policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta m.in. patrolują ulice, interweniują w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia czy zatrzymują sprawców na gorącym uczynku. Ich praca jest niebezpieczna, bo cały czas działają na pierwszej linii walki z przestępcami.

W sylwestra 2017 roku 17 funkcjonariuszy referatu wywiadowczego przebywało na zwolnieniu lekarskim. Tego dnia mieli być na służbie. W ramach buntu wobec polityki swoich przełożonych w odstępie kilku dni kładli L-4. Powód? Ich zdaniem przełożeni dopuścili się mobbingu, a awanse uzależniali od kontaktów towarzyskich.

Tylko od listopada 2017 roku do 1 maja 2018 roku z pracą w jednostce pożegnało się 11 funkcjonariuszy – zostali przeniesieni bądź sami odeszli na emeryturę.

Do protestu miał doprowadzić szereg decyzji podjętych przez asp. sztab. Andrzeja Hawrana, który w 2017 roku zaczął pełnić obowiązki naczelnika wydziału.

Liczy się GU
Nasi informatorzy twierdzą, że podczas grudniowej odprawy naczelnik ponoć stanowczo naciskał na poprawę „wyników”. To wprawiło w zdumienie policjantów, którzy miesiąc wcześniej mieli usłyszeć od przełożonych, że statystyki za 2017 rok mają prawie wypełnione.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • o co chodziło funkcjonariuszom?
 • na co skarżyli się policjanci?
 • jak tłumaczy sytuację rzecznik policji?

 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.