Burmistrz prosi o wsparcie ministra

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Burmistrz prosi o wsparcie ministra

Marek Białowąs

- Jeśli Zielona Góra dostała pieniądze na obwodnicę, to może i nam powiedzie się w budowie trasy - zauważa Jerzy Fabiś

Kargowa nie ustaje w staraniach o budowę obwodnicy swojego miasta. Tym razy burmistrz Jerzy Fabiś wystosował list z prośbą o poparcie do wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Jerzego Materny.

- Pan minister w mediach mówił, że załatwił pieniądze na południową obwodnicę Zielonej Góry. Przy okazji podkreślił też, że pamięta o drodze, na którą od lat czeka Kargowa - mówi J. Fabiś. - Podjąłem temat. Może ten wpływowy polityk wpłynie na decyzje podejmowane w Warszawie. To jedyna projektowana obwodnica w woj. lubuskim z pełną dokumentacją i pozwoleniem na budowę. Szkoda wydanych 5,8 mln zł na przygotowanie tych wszystkich formalności.

W miniony wtorek został z kargowskiego ratusza wysłany list do ministra Materny.
- W imieniu mieszkańców Kargowej zwracam się do Pana Ministra z prośbą o pomoc w ponownym włączeniu do Programu Budowy Dróg Krajowych budowy obwodnicy miejscowości Kargowa oraz Chwalimia w ciągu drogi krajowej nr 32 - czytamy w piśmie burmistrza do J. Materny.
Jerzy Fabiś przypomina, że prace nad koncepcją budowy obwodnicy prowadzone były 10 lat temu, a w latach 2009 - 2010 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - oddział w Zielonej Górze opracowała dokumentację techniczną, dokonała podziałów geodezyjnych, odkupiła od poprzednich właścicieli grunt pod nową drogę i wycięto na jej szlaku drzewa. Wykonano też badania archeologiczne oraz uzyskano pozwolenie na budowę.

Do 2014 r. inwestycja ta znajdowała się na liście rezerwowej Programu Budowy Dróg Krajowych. W lipcu 2014 r. zaniechano jednak jej budowy. Nieoficjalnie mieszkańcy Kargowej mówią, że ich obwodnica przegrała z organizowanymi w tym roku mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Z prośbą o komentarz do listu z Kargowej zadzwoniliśmy do Jerzego Materny.
- Już od kilku miesięcy staram się o budowę tej obwodnicy, o znalezienie na nią pieniędzy - mówi wiceminister. - Chciałbym, aby przy okazji powstał tam też zjazd w kierunku Babimostu. Wybieram się do dyrekcji dróg w tej sprawie. Chcę też rozmawiać o dokończeniu remontu autostrady A18, budowy obwodnicy Kostrzyna nad Odrą i mostu w Krośnie Odrzańskim.

W tym roku GDKiA zbadała natężenie ruchu w Kargowej.
- Wynika z niego, że olbrzymia większość kierowców jadących przez miasto nie przestrzega znaków ograniczenia prędkości - mówi Jędrzej Iwanowski, szef Stowarzyszenia Walki o Obwodnicę Kargowej. - Codziennie 6 tys. pojazdów, z czego duża część to ciężarówki, pędzą przez nasze miasto jak opętane. Domy aż pękają od wstrząsów, a przejście przez drogę jest niebezpieczne dla wszystkich. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.