Jakub Lesiński

Były mistrzostwa, medale, awanse, ale też... dramaty

Rok 2015 mija, a wraz z nim sukcesy naszych sportowców. Pewne wyczyny jeszcze długo będziemy mile wspominać. Jednak są też tacy, którzy chcą zapomnieć o przykrych dla nich wydarzeniach.

STYCZEŃ

Austriak Stefan Kraft wygrał Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch był dziesiąty.

LUTY

Reprezentacja Polski mężczyzn w piłce ręcznej zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Katarze. W meczu o brąz nasi szczypiorniści pokonali Hiszpanię 29:28.

MARZEC

Mateusz Kieliszkowski z Chlebowa wywalczył tytuł trzeciego siłacza świata na najbardziej prestiżowych zawodach - Arnold Strongman Classic, które odbywały się w Columbus w stanie Ohio. Lubuszanin jest pierwszym Polakiem, który stanął na podium rywalizacji zawodowców.
Kacper Frątczak z Akademii Sportów Walki Knockout Zielona Góra zdobył Puchar Świata w Dublinie. Kick bokser rywalizował w formule full contact, kat. pon. 81 kg.
Weronika Nowakowska-Ziemniak wywalczyła srebrny (sprint) i brązowy medal (wyścig pościgowy na 10 km) mistrzostw świata w biathlonie. Zawody odbyły się w Kontiolahti (Finlandia).

KWIECIEŃ

SPAR Falubaz Zielona Góra pokonał Stal Rzeszów 50:40, a MoneyMakesMoney.pl Stali Gorzów przegrała w Tarnowie z Unią 40:50 w pierwszych meczach (formalnie drugiej kolejki) ekstraligi w 2015 roku.

MAJ

Drużyna Rolteksu Zawiszy Sulechów zdobyła mistrzostwo pierwszej ligi kobiet. Jak się później okazało, triumf w rozgrywkach nie był jednoznaczny z awansem do ekstraklasy. Siatkarska centrala nie zdecydowała się ani na powiększenie elity, ani na dopuszczenie naszych pań w miejsce któregoś z niżej notowanych zespołów.
Karolina Naja z AZS AWF Gorzów wraz z Beatą Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) wywalczyły złoty medal kajakarskich mistrzostw Europy w konkurencji K2 na 500 m. Zawody odbyły się w Racicach (Czechy). Ponadto Naja wraz z koleżankami z osady zdobyła dwa srebrne medale Pucharu Świata w konkurencji K4 na 200 m i K4 na 500 m w Montemor-o-Velho (Portugalia).
W tej samej miejscowości Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów wygrał wraz z Vincentem Słomińskim ze Stomilu Poznań pierwsze zawody Pucharu Świata w kajakarstwie, w konkurencji C2 na 200 m.

CZERWIEC

Piłkarze Lecha Poznań wywalczyli tytuł drużynowego mistrza Polski. W ostatnim meczu ekstraklasy bezbramkowo zremisowali z Wisłą Kraków.
Żużlowiec SPAR Falubazu Zielona Góra Jarosław Hampel doznał złamania uda podczas półfinału Drużynowego Pucharu Świata, który odbył się na torze w Gnieźnie. Lubuski zespół musiał radzić sobie do końca sezonu bez 33-latka.
Ekipa koszykarzy Stelmetu Zielona Góra wywalczyła drużynowe mistrzostwo Polski. Do rozstrzygnięcia tytułu potrzebne było sześć spotkań. Ostatecznie nasi zwyciężyli z PGE Turnowem Zgorzelec 4:2.
Kacper Frątczak zdobył drugi w tym roku Puchar Świata w kick boxingu, tym razem w Rimini.
Karolina Naja, wspólnie z koleżankami z osady K4 wywalczyła brązowy medal podczas zawodów w Baku.
Pięcioboista Szymon Staśkiewicz z ZKS-u Drzonków zdobył brązowy medal w sztafecie z Jarosławem Świderskim na mistrzostwach świata w Berlinie.

LIPIEC

Kolarz Rafał Majka wygrał 11. etap Tour de France z Pau do Cauterets-Vallee de Saint-Savin.
Sofia Ennaoui z Lubusza Słubice zajęła drugie miejsce w biegu na 1.500 metrów podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Tallinie. Ustanowiła także swój nowy rekord życiowy.
Żużlowiec SPAR Falubazu Aleksandr Łoktajew został przyłapany na dopingu. Kontrolę przeprowadzono po meczu w Toruniu. Badania stwierdziły spożywanie marihuany. 21-latek został zawieszony na rok.
Paweł Kaczmarek z AZS AWF Gorzów zdobył wraz z klubowym kolegą Grzegorzem Bierzało srebrny medal młodzieżowych mistrzostw świata w kajakarstwie, w konkurencji K2. Zawody odbyły się w Montemor-o-Velho.
Olga Michałkiewicz z AZS AWF Gorzów sięgnęła po złoty medal młodzieżowych mistrzostw świata w wioślarstwie. Zawodniczka wywalczyła go w konkurencji czwórki podwójnej kobiet, gdzie płynęła wraz Martą Wielczko, Katarzyną Zilman i Krystyną Lemańczyk. Zawody odbyły się w Płowdiw (Bułgaria).

SIERPIEŃ

Hiszpan Jon Izagirre triumfował w 72. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.
Krzysztof Głowacki został mistrzem świata federacji WBO w wadze junior ciężkiej. Polak znokautował obrońcę tytułu, Niemca Marco Hucka. To była prawdziwa niespodzianka ostatnich lat w zawodowym boksie.
Wiktor Głazunow, ponownie z Vincentem Słomińskim zdobyli tym razem srebro kajakarskich mistrzostw świata C2 na 500 m. Zawody odbyły się w Mediolanie.
W ostatnim biegu meczu SPAR Falubaz Zielona Góra - GKM Grudziądz zawodnik gospodarzy Darcy Ward upadł na tor i, jak się później okazało, doznał przerwania rdzenia kręgowego. Zielonogórski zespół nie awansował do play off i skończył sezon na piątej pozycji. 23-letni Australijczyk odzyskał sprawność w rękach i obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.
MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów zakończyła sezon na szóstym miejscu.
Anita Włodarczyk zdobyła tytuł mistrzyni świata w rzucie młotem, podobnego wyczynu dokonał Paweł Fajdek, który również sięgnął po złoto. Najlepszy w rzucie dyskiem był za to Paweł Małachowski. Zawody odbyły się w Pekinie.

WRZESIEŃ

Żużlowiec MoneyMakesMoney.pl Stali Gorzów, Bartosz Zmarzlik zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów. W trzecim turnieju finałowym 20-latek uplasował się na trzeciej pozycji, jednak 13 punktów wywalczone w Pardubicach pozwoliło mu na zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. Zmarzlik wygrał też turniej Grand Prix Challenge i awansował tym samym do przyszłorocznego cyklu zawodów wyłaniających indywidualnego mistrza świata.
Rafał Majka zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana.

PAŹDZIERNIK

Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała na Stadionie Narodowym Irlandię 2:1. Drużyna selekcjonera Adama Nawałki zapewniła sobie awans na finały mistrzostw Europy z drugiego miejsca w grupie G. Najlepsi okazali się Niemcy. Turniej finałowy odbędzie się w czerwcu we Francji.
Brytyjczyk Tai Woffinden zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Drugie w karierze trofeum zapewnił sobie podczas Grand Prix Polski na torze w Toruniu. Srebro przypadło Amerykaninowi Gregowi Hancockowi, a brąz zawisł na szyi Duńczyka Nickiego Pedersena.

LISTOPAD

Agnieszka Radwańska pokonała Petrę Kvitovą 6:2, 4:6, 6:3 w finale WTA Finals i zwyciężyła w najbardziej prestiżowej imprezie tenisowej po Wielkim Szlemie. Zawody odbyły się w Singapurze.
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała raport, w którym oskarżyła rosyjskie służby bezpieczeństwa o odegranie dużej roli w stosowaniu dopingu wśród lekkoatletów w ich kraju. Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki zawiesiła Rosję.
Siatkarski zespół Rolteksu Zawiszy Sulechów, który zdecydował się ponownie wystartować w pierwszej lidze żeńskiej, po kilku meczach został wycofany z rozgrywek z powodu złej sytuacji finansowej klubu. Większość zawodniczek znalazła sobie nowe kluby, a w strukturach Zawiszy pozostały tylko grupy młodzieżowe.
Tyson Fury pokonał jednogłośnie na punkty Ukraińca Władimira Kliczkę i zakończył jego 12-letnią dominacje. Stawką pojedynku boksera z Anglii z Ukraińcem było mistrzostwo świata federacji WBA, WBO oraz IBF w wadze ciężkiej. Później Fury’emu odebrano tytuł tej ostatniej federacji, gdyż odmówił walki z wyznaczonym przez IBF Wiaczesławem Głazkowem.

GRUDZIEŃ

Pływak Kornera Zielona Góra, Sebastian Szczepański zdobył dwa brązowe medale na mistrzostwach Europy seniorów w Izraelu (na 50 i 100 m stylem dowolnym). Niedługo później 20-latek wywalczył tytuł mistrza kraju.
Reprezentacja Polski kobiet w piłce ręcznej zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Danii. W meczu o brąz nasze panie musiały uznać wyższość Rumunii, przegrywając 22:31.
W Paryżu rozlosowano grupy czerwcowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Polska trafiła do grupy C, razem z Niemcami, Ukrainą i Irlandią Północną. Pierwszy mecz kadra Adama Nawałki rozegra z tym ostatnim zespołem 12 czerwca w Nicei.
Komisja Etyki zawiesiła prezydenta FIFA Seppa Blattera oraz prezydenta UEFA Michela Platiniego na osiem lat. Do tego obaj otrzymali wysokie kary pieniężne. Zakazy dla obu działaczy weszły w życie natychmiast i są pokłosiem przekazania kwoty 2 mln dolarów przez FIFA na konto Platiniego. Działacze twierdzili, że jest to zaległa płatność za pracę, jaką Francuz wykonywał dla federacji w latach 1998-2002.
Marek Cieślak został przedstawiony jako nowy-stary trener Falubazu Zielona Góra. Zastąpił na tym stanowisku Sławomira Dudka. Cieślak pracował już w Winnym Grodzie w 2011 roku i zdobył z zespołem drużynowe mistrzostwo Polski.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.