Centrum Heschela KUL

Centrum Heschela KUL: Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

Centrum Heschela KUL: Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga? Fot. Centrum Heschela KUL
Centrum Heschela KUL

Podobnie jak sól mamy nadawać Boży smak życiu innych. Jak światło mamy dawać innym nadzieję w ciemnościach codzienności. Jak miasto na górze – Jerozolima – nasze życie ma być świadectwem i prowadzić innych do Boga. O zadaniach, jakie stawia przed nami dzisiaj Jezus, pisze w komentarzu do niedzielnej Ewangelii biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

1. Słowo wstępu

Jezus zwraca uwagę na trzy rzeczy w niedzielnej Ewangelii: sól, miasto i światło. Znamy te elementy z naszego życia codziennego. Jezus używa ich po to, by nam powiedzieć coś bardzo ważnego o naszym życiu.

2. Słowa klucze

Wy jesteście solą ziemi

Sól w czasach Pana Jezusa uważano za niezbędną do życia. Podobnie jest i dziś. Nadaje ona smak pokarmom i konserwuje je. W Świątyni Jerozolimskiej używano soli w czasie składania ofiar pokarmowych. W przeszłości wspólne spożywanie soli oznaczało potwierdzenie zawarcia ważnego porozumienia, nazywanego przymierzem soli wobec Pana. Sól jest więc czymś czego nie może zabraknąć w życiu człowieka we wszystkich wymiarach: w potrzebach życia codziennego, w oddawaniu chwały Bogu oraz w relacjach z innymi. Jezus odnosi sól do naszej misji w świecie, która ma nadawać Boży smak życiu naszemu i innych.

Wy jesteście światłem świata

Światło jest codziennie potrzebne. Szczególnie gdy zapada zmrok. W starożytności używano m.in. lamp oliwnych. W porównaniu z dzisiejszym światłem elektrycznym dawały one dość słabe światło, dlatego trzeba było je eksponować. Światło odgrywało też ważną rolę podczas żydowskich świąt. Świece zapalane w Świątyni Jerozolimskiej, w synagogach lub podczas szabatu w domach niosły radość i były znakiem prowadzenia Boga. Jezus podkreśla rolę światła: ma ono oświetlać, czynić widocznym, wskazywać drogę i być punktem orientacyjnym. Taka jest właśnie misja chrześcijan w świecie: wskazywanie dróg Bożych, bycie światłem w ciemnościach tego świata.

Nie może się ukryć miasto położone na górze.

Miastem położonym na górze jest Jerozolima, a w niej najwyżej była położona świątynia. Biblia wielokrotnie opisuje Jerozolimę jako wybrane miasto, gdzie chce przebywać Bóg i które ma świecić dobrym przykładem dla innych ludów i przyciągać ich do Boga. Tak samo chrześcijanie powinni prowadzić innych do Boga. Tak jak Jerozolima jest miastem świętym, tak wierzący w Jezusa mają jaśnieć świętością życia.

3. Dziś

Jezus daje każdemu z nas zadanie, abyśmy byli solą, światłem i miastem na górze dla ludzi, których spotykamy na co dzień w życiu. On jest przy nas i możemy Go zawsze zapytać, jak to robić, prosić o pomoc. W jaki sposób chcemy pełnić naszą misję w najbliższym tygodniu?

O Autorze
Doktor nauk orientalnych Uniwersytetu w Oksfordzie oraz doktor nauk biblijnych i archeologii Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Były rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (2015-2020), obecnie dyrektor Biura Komunikacji Zagranicznej Episkopatu. Od października 2022 r. wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.

Centrum Heschela KUL

Centrum Heschela KUL

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.