Centrum Jana Pawła II dostanie nową siedzibę

Czytaj dalej
Fot. M-Sky
Piotr Nowak

Centrum Jana Pawła II dostanie nową siedzibę

Piotr Nowak

Planowane od lat Centrum Jana Pawła II zyska nową siedzibę. Do 2020 roku budynek ma stanąć na terenie parafii Świętej Rodziny na Czubach.

- Chcemy, żeby nowa siedziba Centrum Jana Pawła II powstała przy parafii Świętej Rodziny. Aktualnie przygotowujemy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczymy na fundusze z programu rozwoju czytelnictwa. Dokumenty chcemy złożyć przed końcem kwietnia - zapowiada ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II w Lublinie.

Planowany gmach ma stanąć w miejscu kaplicy, która powstała w 1982 r. Obecnie jest wykorzystywana jako mały dom kultury. Po uzyskaniu dofinansowania, obiekt ma zostać rozbudowany. Na trzech kondygnacjach (1400 mkw.) mają powstać biblioteka multimedialna, sala koncertowa i aula. W środku mają się odbywać zajęcia głównie dla dzieci, młodzieży i seniorów. Centrum ma służyć promocji czytelnictwa, ale i wydarzeń kulturalnych, akcji charytatywnych oraz integracji środowiska lokalnego.

W Lublinie funkcjonuje wiele inicjatyw pod patronatem św. Jana Pawła II. Chciałbym je zgromadzić w jednym miejscu. Będziemy inwestować w ludzi, a nie w pomniki

- mówi duszpasterz.

W Centrum mają się też odbywać wydarzenia o charakterze ponadregionalnym. Ksiądz proboszcz chciałby, żeby ośrodek funkcjonował jak podobne instytucje w Krakowie i Warszawie propagujące nauczanie św. Jana Pawła II.

Zakończenie inwestycji oznaczałoby finał przedsięwzięcia planowanego jeszcze przez nieżyjącego już abp. Józefa Życińskiego, który 11 lat temu powołał Centrum Jana Pawła II w Lublinie. To wtedy powstała idea budowy ośrodka, który skupiałby przedsięwzięcia charytatywne, duszpasterskie i kulturalne, dla których inspiracją było nauczanie papieża Polaka.

Przy kościele Świętej Rodziny na Czubach ma powstać centrum kultury poświęcone św. Janowi Pawłowi II
M-Sky Przy kościele Świętej Rodziny na Czubach ma powstać centrum kultury poświęcone św. Janowi Pawłowi II

- Kamień węgielny pod budowę centrum poświęcił papież Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Krakowie w 2006 r. Zawieźli go tam parafianie z kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny. Miał zostać wmurowany pod budowę centrum przy ul. Fulmana. Tamten projekt nie został zrealizowany, więc postanowiłem doprowadzić go do końca na terenie parafii Świętej Rodziny - wyjaśnia ks. Pajurek.

Obecnie powstaje projekt budynku. W przyszłym miesiącu wniosek o dofinansowanie inwestycji ma trafić do MKiDN. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia budowa miałaby się skończyć za trzy lata, na stulecie urodzin św. Jana Pawła II.

Historia Centrum Jana Pawła II w Lublinie

Centrum Jana Pawła II powołał abp Józef Życiński, metropolita lubelski, dekretem z 6 czerwca 2006 r. W 2010 r. Centrum uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Od tego czasu wizja pomysłodawców nie została w pełni zrealizowana.

Według pierwotnego zamysłu w skład Centrum miały wejść trzy ośrodki: duszpasterski, kultury oraz poradnictwa i rehabilitacji medycznej. Pierwszym, który powstał była nowa parafia na Wrotkowie. W latach 2010-2012 kościół funkcjonował pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obecnie patronem parafii jest św. Jan Paweł II.

W tym samym czasie archidiecezja zabiegała o budowę ośrodka kulturalnego. Początkowo kuria zastanawiała się nad wybudowaniem centrum na pustej działce przy ul. Dolnej Panny Marii. Badania wykazały jednak, że nie jest to dobry pomysł, bo teren jest niestabilny i podmokły. W pewnym momencie na budowę zabrakło pieniędzy. Tuż przed swoją śmiercią abp Życiński ogłosił, że choć centrum nie ma odpowiednich pomieszczeń, nie powinno zwlekać z rozpoczęciem działalności. Ważnym przejawem jego aktywności jest fundusz stypendialny, prowadzony od 2012 r. Obecnie biuro Centrum Jana Pawła II mieści się w budynkach kurii, przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.