Gabriela Bogaczyk

Centrum Onkologii znowu w krzykliwych kolorach

Centrum Onkologii znowu w krzykliwych kolorach Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Nowy termin zakończenia rozbudowy COZL to koniec czerwca 2017 roku

- Inwestycja jest mocno opóźniona. Tylko od wykonawcy zależy, kiedy rozbudowa się skończy - mówi Maciej Kondratowicz-Kucewicz, p.o. dyrektora COZL.

Wyceniana na 194 mln zł rozbudowa szpitala ciągnie się od 2011 r. W tym czasie zdążyli się zmienić wykonawca i dyrektor COZL. Planowo prace miały się zakończyć w listopadzie tego roku. - Nie ma mowy, żebyśmy zdążyli. Realny termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2017 roku. Do tej pory wykonaliśmy ok. 75 proc. prac - mówi Wojciech Burzyński, kierownik budowy z firmy JP Contracting.

Postępy widać np. na elewacji nowych budynków. Znowu użyto jaskrawych, agresywnych barw: żółtej i pomarańczowej. - Kolory elewacji są wynikiem decyzji podjętych przed laty. Nie mam już na nie wpływu. Teraz musimy dokończyć realizację założeń wg projektu. Potem, jak wystarczy pieniędzy, możemy pomyśleć o zmianie elewacji - dodaje p o. dyrektora.

Na elewację nowego szpitala potrzeba ok. 5 ton farb. Ewentualne przemalowanie to koszt nawet 1,4 mln zł.

Już od kilku miesięcy wiemy, że rozbudowa Centrum Onkologii nie posuwa się zgodnie z planem. Wykonawcy pozostało jeszcze co najmniej 25 proc. prac do zakończenia inwestycji.

Skąd te opóźnienia? - Trudno odpowiedzieć. Musieliśmy poprawiać niektóre rzeczy po poprzednikach. Czekaliśmy też długo na różne dokumentacje projektowe, więc to wszystko spowodowało opóźnienia. Poza tym solą w oku wszystkich jest budynek nr 15 z lat 70., który nie mógł zostać wyburzony. W trakcie prac okazało się, że jego konstrukcja jest zbyt słaba, by szybko go zmodernizować i połączyć z nowymi częściami - wyjaśnia Wojciech Burzyński, kierownik budowy z firmy JP Contracting.

Stan robót na dziś
Wykonawcą rozbudowy COZL jest polsko-czeskie konsorcjum Block oraz firma JP Contracting. W sumie mają dostać za swoją pracę 194 mln złotych. Na oddanie do użytku czekają trzy nowe pawilony. Budynek nr 1, w którym będą działać poradnie, znajduje się jeszcze w stanie surowym. Rozpoczęły się w nim prace tynkarskie i układanie posadzek. - Jeszcze we wrześniu zaczniemy roboty elewacyjne i montaż konstrukcji stalowych - dodaje kierownik budowy. W budynku nr 2, administra-cyjno-dydaktycznym, trwają już prace wykończeniowe. W pawilonie łóżkowym nr 3 kończy się tynkowanie i rozpoczęły się roboty elewacyjne oraz przygotowanie podłoża pod posadzki. Wszystkie budynki będą połączone łącznikami.

Co w środku?
Cała powierzchnia szpitala ma mieć 56 tys. metrów kwadratowych. Według projektu, w nowym kompleksie ma znajdować się jeszcze m.in. sala wykładowa na 270 miejsc, basen, tężnia, kaskady wodne oraz ogród japoński i francuski. W szpitalu ma być docelowo 507 łóżek dla pacjentów. Pracownicy i pacjenci będą mogli spoglądać na zewnątrz przez 1,5 tys. okien i przemieszczać się przez ponad 3 tys. drzwi. Wszystko obejmie monitoring 100 kamer.

Kontrowersyjna kolorystycznie elewacja ma 18 tys. metrów kwadratowych. Do jej pomalowania potrzeba 4,8 tony farb. A ewentualny koszt przemalowania szpitala to ok. 1,4 mln złotych.

Koniec w czerwcu?
Wielka rozbudowa miała zakończyć się planowo za dwa miesiące. W związku z opóźnieniami, nowy termin wyznaczono na koniec czerwca 2017 roku. Czy wykonawcy grozi za to jakaś kara? - Jesteśmy cały czas w kontakcie z wykonawcami. Nie zależy nam na nakładaniu kar, a na jak najszybszym dokończeniu rozbudowy szpitala - odpowiada Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa.

Tym bardziej, że po dyscyplinarnym zwolnieniu prof. Starosławskiej, byłej dyrektor COZL, nikt nie kwapi się do szefowania nowemu kolosowi. Przypomnijmy, że komisja konkursowa za pierwszym razem nie wybrała na stanowisko dyrektora nikogo spośród 5 kandydatów. Z kolei do drugiego konkursu zgłosiła się tylko jedna osoba. - Z dużym prawdopodobieństwem teraz to Zarząd Województwa będzie obciążony przedstawieniem komisji kandydata - wyjaśnia Beata Górka.Zachodnia obwodnica Lublina już na finiszu (ZDJĘCIA)
Liceum im. Unii Lubelskiej świętowało 95-lecie [ZDJĘCIA]
Lekki, zwinny i cichy. Ursus zaprezentował nowy samochód elektryczny (ZDJĘCIA, WIDEO)
Festiwal Nauki: menzurki i roboty na stadionie


Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
Gabriela Bogaczyk

Komentarze

19
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tom

http://w**********************/galeria.html?gal=999670983&art=999995181&f=4
http://w**********************/galeria.html?gal=999670983&art=999995181&f=6

Zenobia

A ja słyszałam, że kolory elewacji tego wielkiego kompleksu budynków zostały wybrane celem wychwycenia przypadków daltonizmu wśród pilotów samolotów rejsowych lecących do Świdnika.

slawek

W tym mieście wszystko musi być szare bure a każda wolna przestrzeń zabudowana na maksa przez deweloperów. Jeżeli coś wychodzi poza schemat to frustraci tu zamieszkujący nie wytrzymują.

Waldek

Szkoda, że dziennikarze nie drążą tematu i nie opiszą realnych problemów tej budowy. Ze zdjęć widać, że nic się tam nie dzieje, ta garstka ludzi to statyści, którzy przychodzą do pracy bo mają nadzieję, że jeszcze ktoś im coś zapłaci. Może warto zapytać kierownika kontraktu (inż. Jarugę), prezesów spółek konsorcjum (Popiołek, Bierzyński), w urzędzie Marszałkowskim (dobrze wtajemniczony jest Bratkowski pod nieobecność Sosnowskiego), albo Wojewodę (też swoich "ziomów" tam trzyma) co z finansowaniem inwestycji, jak zakończyła się "przygoda" z Mostostelem, jak przebiegał proces zamówienia publicznego na tę budowę, jakie były zarzuty do umowy. Bardzo rozświetli sprawę przeczytanie umowy inwestycji oraz zarzutów Mostostalu przeciw COZL (pnad 30 milionów ?). Ile realnie potrzeba środków na dokończenie tego kontraktu i jak to jest powiązane z wyposażeniem budynków (kolejne 100 milionów pln). Ile środków udało się (ile uda) przenieść na przyszły rok, jak garstka statystów chce wyrobić plan na ten rok (zgodnie z harmonogramem sprzedaż powinna wynosić około 0,5 miliona dziennie) ... Koszt przemalowania (nawet 1,4 miliona) to mniej niż 1% tego co jeszcze trzeba włożyć, aby dokończyć szpital. Dlatego tytuł artykułu powinien być "Czy szpital powstanie ?" i ile nas podatników jeszcze to będzie kosztowało.

zk

Kolory biały i błękitne, pastelowe, powinny być uwzględnione, to chyba norma, a nie krzykliwe i odpychające, które działają denerwująco na człowieka.

co

wam nie pasuje? wszystko w tym kraju ma być szare, bure i obsrane przez ptaki? czemu z was tacy ignoranci ?

lucyper

jak majtki zakonnicy...

ax

Haniebne, jarmarczne kolory elewacji!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.