Chcesz mieszkanie? Wypełnij ankietę

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Marek Białowąs

Chcesz mieszkanie? Wypełnij ankietę

Marek Białowąs

Gmina planuje przystąpić do rządowego programu mieszkanie plus. Wcześniej jednak chce wiedzieć, czego oczekują mieszkańcy

Projekt Mieszkanie plus to rządowy program budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia dalszych, ważnych dla nich decyzji.

Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny właśnie poinformował, że inwestycja mieszkaniowa w Sulechowie miałaby być zrealizowana na nieruchomości stanowiącej własność gminy, na terenie osiedla Piatów - za osiedlem Nadodrzańskim w kierunku południowym. Burmistrz chciałby, aby powstało około 100 mieszkań wraz z parkingami i terenem rekreacyjnym.

- Każda inicjatywa związana z mieszkaniami jest dobra - mówi pan Janusz z Sulechowa. - Wprawdzie ja jestem już na emeryturze i mam swoje cztery kąty, ale dla młodych to duży problem. W Sulechowie dużo się ostatnio buduje, ale co z tego skoro na własny kąt trzeba wziąć kredyt hipoteczny. Młodzi nie mają przecież gotówki, a i na kredyt nie wszyscy mają szansę.
Aby określić skalę zainteresowania Sulechów zamieścił na swojej stronie internetowej ankietę, która powinna być wypełniona do końca września br. Gmina pyta w niej m.in. o wielkość mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani, gdzie obecnie mieszkamy i ile wydajemy na czynsz, ile zarabiamy i ile osób liczy nasza rodzina.

Wypełnione ankiety mają pozwolić na określenie liczby planowanych mieszkań i ich powierzchnię.
- Myślę, że to potrzebna inicjatywa - mówi Jan Rerus, radny i prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie. - Osoby przed 30 rokiem życia mają problemy ze zdolnością kredytową. Bez pomocy rodziny nie stać wielu na kupno mieszkania. Spółdzielnia od dawna już nie buduje nowych mieszkań, nie mamy więc osób oczekujących na własne lokum.
Dopiero jesienią będziemy wiedzieli, jak wiele osób z Sulechowa jest zainteresowanych mieszkaniem z rządowego programu. Warto przypomnieć, że z programu mieszkanie plus mają korzystać osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby móc pozwolić sobie na wynajem lokum na rynku komercyjnym. Z programu skorzystają też osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego.

Nie ma granicy wieku dla osób starających się o mieszkanie. Jednak ze względu na prawdopodobne kolejki, na początek preferowane będą rodziny wielodzietne, pod uwagę będą też brane dochody.
Średnia cena wynajmu lokum w programie mieszkanie plus ma wynosić od 10 do 20 zł za mkw. (za miesiąc). To oznacza, że za wynajęcie 45 metrowego mieszkania zapłacimy maksymalnie ok. 900 zł miesięcznie. a

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.