Anna Folkman

Choroba brudnych rąk atakuje. Jest coraz więcej zakażeń

Choroba brudnych rąk atakuje. Jest coraz więcej zakażeń
Anna Folkman

W lawinowym tempie przybywa osób zakażonych żółtaczką typu A w naszym regionie i w Polsce. Jak się uchronić? Ostatnie dwa tygodnie to prawie cztery razy więcej zakażeń niż w całym 2016 r.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa, nazywana potocznie żółtaczką lub „chorobą brudnych rąk”.

- Do 15 maja zarejestrowaliśmy 13 przypadków zachorowań na WZW A. Trzy przypadki zarejestrowaliśmy w pierwszym kwartale roku, pozostałe 10 przypadków w ostatnich dwóch tygodniach - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Ostatnie 10 przypadków zgłoszonych zostało z trzech powiatów: 7-Szczecin, 2-Stargard, 1-Police. Wszystkie zgłoszone zachorowania dotyczą mężczyzn. Na razie nie ustalono źródła i związku pomiędzy zachorowaniami.

Porównując te dane do ubiegłego roku, widać znaczący wzrost zachorowań. Wówczas w skali roku zarejestrowano tylko cztery przypadki WZW A.

- Wszystkie zachorowania były zawleczone z innych stref klimatycznych i wystąpiły u osób m.in. po powrocie z Maroka, Kenii, Somalii i Wysp Zielonego Przylądka - wymienia Kapłan.

Jak się okazuje, wzrost zachorowań odnotowywany jest również w całej Polsce.

- Do 15 maja zarejestrowano 111 przypadków zachorowań na WZW A, zaś w tym samym okresie w 2016 r oku zachorowań było tylko 11 - kończy Małgorzata Kapłan.

Przed żółtaczką broni szczepienie

- Szczepienie przeciw WZW A jest najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniom - informuje Małgorzata Kapłan z sanepidu. - Skuteczność szczepienia przeciw WZW A, po podaniu dwóch zalecanych dawek, oceniana jest na poziomie 98 proc.

Szczepienia przeciw WZW A są przeznaczone do stosowania wszystkim osobom nieszczepionym od 1. roku życia. Szczepienia przeciw WZW A są zalecane szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW A, pracownikom służby zdrowia, żłobków, przedszkoli, pracującym w wojsku, osobom planującym podróże do krajów rozwijających się i innych o wysokiej zapadalności na WZW A (turystom, wojskowym na misjach itp.), osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, obsłudze urządzeń kanalizacyjnych i innych mających kontakt z zanieczyszczeniami i odpadami komunalnymi, pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby, zwłaszcza zakażonych wirusem WZW typu B i C, osobom z otoczenia chorych na WZW A, zakażonym HIV, narkomanom, homoseksualistom, osobom chorym na hemofilię.

- W przypadku planowanej podróży szczepionkę optymalnie należy podać przynajmniej 2 tyg. przed wyjazdem, ponieważ przeciwciała wykrywane są 12-15 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki - podpowiada Kapłan.

Nawet zachowanie podstawowych zasad higieny nie zagwarantuje pełnej ochrony przed zachorowaniem.

W przypadku wystąpienia zakażenia objawy WZW A utrzymują się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Droga zakażenia występuje najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) i skażonej wody, przez kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne z osobą zakażoną lub chorą.

Osoby zakażone są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasami więcej) po ich ustąpieniu.

Początek zakażenia nie jest charakterystyczny. Występują objawy grypopodobne (gorączka, bóle głowy) oraz brak apetytu, nudności, wymioty. Następnie po ok. 2 tyg. pojawia się u części chorych żółtaczka ( zażółcenie skóry, spojówek, śluzówek, ciemne zabarwienie moczu i odbarwiony stolec). Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni (średnio ok. 1 miesiąca) od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni.

Zapobieganie to przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj.: dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety, dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem. Wymagajmy, by żywność nieopakowana podawana była w rękawiczkach jednorazowych. Dostępna jest również skuteczna szczepionka. Szczepienie jest odpłatne.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.