Cieniutki budżet regionu

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Sławomir Skomra

Cieniutki budżet regionu

Sławomir Skomra

Budowa COZL i przyśpieszenie z funduszami UE. To główne zadania województwa na przyszły rok. Województwo lubelskie ma wydać tylko 967 mln zł. Tak skromnego projektu budżetu nie było od 6 lat.

Jeśli ktoś myślał, że budżet województwa na kończący się właśnie rok jest skromny, to się mocno mylił. Kwoty zapisane w projekcie budżetu regionu na 2017 r. są jeszcze mniejsze.

Po kolei. Dochody województwa w 2016 roku były planowane na 1 mld 61 mln zł, a w projekcie budżetu na przyszły rok jest to… tylko nieco ponad 911 mln zł.

Zaplanowane na ten rok wydatki wynosiły 1 mld 83 mln zł, a teraz kwota ma być sporo niższa - 967,7 mln zł. To najmniej od sześciu lat. Mniejszy był tylko plan finansowy na 2010 r., kiedy do wydania było niecałych 781 mln zł.

Mniej z rządu, więcej z UE

W przyszłym roku dotacje rządowe dla woj. lubelskiego mają wynieść 52,8 mln zł (w tym roku 81,3 mln zł).

Marszałek zaplanował też, że w przyszłym roku będzie miał do wykorzystania 308,8 mln zł z funduszy unijnych. To akurat duża, pozytywna zmiana, bo w tegorocznym budżecie licznik dotacji z UE zatrzymał się na 128 mln zł.

Pieniądze unijne mają być przeznaczone na kolej, drogi, wsparcie bezrobotnych czy projekty cyfryzacyjne.

Na co wydamy

Przyjrzyjmy się najważniejszej części budżetu, czyli wydatkom.

Na promocję eksportu marszałek zamierza wydać 248,8 tys. zł. Dofinansowanie kolei ma wynieść blisko 65 mln zł i co ważne, województwo planuje zakup nowego taboru. Generalnie plan kolejowy przewiduje, że samorząd będzie do-tował połączenia na trasach: Dęblin - Lublin - Chełm, Lublin - Kraśnik - w stronę Rzeszowa, Łuków - Dęblin czy Biała Podlaska - Terespol - granica państwa.

Mniejszy był tylko plan finansowy na 2010 r., kiedy do wydania było niecałych 781 mln zł

Na drogi zoplanowano niecałe 64 mln zł. Na liście inwestycji są np.: 3,5 mln zł na rozbudowę trasy wojewódzkiej 809 (Lublin - Przytoczno), 1 mln zł na drogę nr 833 (Chodel - Kraśnik), 7,2 mln zł będzie kosztował dojazd do węzła „Konopnica” z trasy 747, a 10,2 mln zł pochłonie rozbudowa drogi 814 Radzyń - Parczew.

Będą też pieniądze na obwodnicę Nałęczowa. Marszałek planuje wydać na ten cel… 1 tys. zł. Tak, tylko tyle, ale to formalny zapis, bo cała inwestycja pochłonie ponad 4 mln zł. - W 2018 r. będzie to 3,8 mln zł - uspokaja Beata Górka, rzeczniczka marszałka.

Cel: COZL

Na oświatę przeznaczonych jest 45,4 mln zł, a na służbę zdrowia 65,7 mln zł.

Najważniejszym zadaniem w dziedzinie zdrowie jest dokończenie opóźnionej rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i wyposażenie szpitala.

- Na budowę COZL w planie na 2017 rok ujęto 32,5 mln zł, w tym 19,6 mln zł dotacji z budżetu państwa i 12,8 mln zł ze środków województwa - wyjaśnia Beata Górka.

Żeby jednak dokończyć inwestycję, potrzebne są dodatkowe pieniądze. Chodzi o rządowe miliony, które nie zostały wykorzystane w tym roku. Na przesunięcie tychpieniędzy musi się jednak zgodzić minister finansów. - Kwota zapisana w projekcie budżetu nie uwzględnia przesunięcia środków z 2016 roku. Zmiana będzie dokonana w trybie autopoprawki do projektu budżetu, jeśli zarząd wyrazi taką wolę i będzie pozytywna decyzja ministra - zaznacza Górka.

Innych, wielkich inwestycji w szpitalach nie będzie. Na przykład szpital przy alei Kraśnickiej wyda 1,7 mln zł na remont dróg i chodników wokół placówki i dodatkowo 79 tys. zł na zagospodarowanie należących do szpitala terenów zielonych.

I jeszcze ważna informacja. Marszałkowskie szpitale w przyszłym roku spłacą 10,5 mln zł pożyczek, których obecna wartość przekracza 156,3 mln zł.

CSK i lotnisko

Centrum Spotkania Kultur i Port Lotniczy Lublin to sztandarowe inwestycje poczynione za środki unijne w ostatnich latach.

Generalnie budżet kultury podległej marszałkowi ma w przyszłym roku wynieść 58,6 mln zł. W tym mieszczą się pieniądze dla CSK i są skromniejsze niż obecnie. W tym roku Centrum miało do wydania 18 mln zł, a w przyszłym będzie to 10,3. Z tego 300 tys. zł pójdzie na wyposażenie laboratorium dźwięku, m.in. na studio nagrań i miejsce do szkolenia inżynierów dźwięku.

Województwo nadal będzie dopłacało do Portu Lotniczego Lublin. W 2017 r. ma to być ponad 20 mln zł.

Plan pracy nad projektem budżetu jest następujący. Teraz zajmują się nim radni wojewódzcy, którzy 20 grudnia będą rozmawiać o dokumencie z zarządem województwa. Budżet ma zostać przyjęty 30 grudnia.

Sławomir Skomra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.