Co nowego w szkole od września? Sprawdzamy

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała - Szymonek

Co nowego w szkole od września? Sprawdzamy

Katarzyna Domagała - Szymonek

Rewolucja w żywieniu (dopinana na ostatnią chwilę) oraz w ocenianiu, darmowe podręczniki (choć nie dla wszystkich). To jedne z wielu zmian, jakie powitają uczniów wraz z nowym rokiem szkolnym. A ten już za trzy dni.

We wtorek 1 września w szkolnych ławkach zasiądzie ponad 550 tys. uczniów z regionu. W tym ok. 70 tys. pierwszoklasistów. By rozpoczęcie nauki minęło spokojnie warto wiedzieć co się zmieni. Wybraliśmy sześć - naszym zdaniem - najistotniejszych zmian dla uczniów i rodziców. Oto one:

1 Wszystkie sześciolatki ruszają do szkół
O pomyśle posłania 6 - latków do szkoły usłyszeliśmy po raz pierwszy równo 6 lat temu. Dzieci miały zasiąść w szkolnych ławkach we wrześniu 2012 roku. Jednak pod presją sporej grupy rodziców przeciwnych obniżeniu wieku szkolnego MEN zdecydował się cały rocznik 6 - latków posłać do szkoły dopiero we wrześniu 2015. W Śląskiem jest to ok. 46 tys. 6 - latków oraz 24 - tys. 7 - latków, które do szkoły nie poszły rok temu. Jest to zmiana, która wywołuje chyba największe emocje wśród rodziców.

2 Koniec ze śmieciowym jedzeniem w szkole
Asortyment szkolnych sklepików oraz posiłki na stołówkach przejdą rewolucję! Koniec z gazowanymi czy słodzonymi napojami, chipsami, czekoladkami fast foodami czy... jasnym pieczywem. Ma być zdrowo. Na półkach pojawią się m.in. kanapki z ciemnego pieczywa, mleczne, owocowe czy warzywne napoje. Wszystko bez cukru i tłuszczów. Dietetycy i pediatrzy pozytywnie oceniają zmiany. Obawy mają sklepikarze. Uważają, że resort zdrowia tak mocno ograniczył asortyment, że nie będzie czym handlować. Tym bardziej, że ostateczną informację co dokładnie mogą sprzedawać poznali... w środę. Na pięć dni przed nowym rokiem szkolnym.

3 Darmowe podręczniki dla kolejnych roczników
Rodzice uczniów pierwszej, drugiej i czwartek klasy szkoły podstawowej i pierwszej klasy gimnazjum nie muszą kupować podręczników. Te przygotowało dla nich MEN, jak w przypadku dwóch pierwszych klas SP lub resort edukacji da szkole pieniądze na ich zakup. W kolejnych latach reforma podręcznikowa obejmie następne roczniki uczniów.

4 Płatna matura dla zdających 3 raz i więcej
Od nowego roku szkolnego maturzyści będą płacić za przystąpienie do egzaminu 50 zł. Oczywiście, nie wszyscy, tylko ci, którzy chcą poprawić swój wynik i do egzaminu z tego samego przedmiotu podchodzą trzeci i kolejny raz lub wcześniej deklarowali chęć przystąpienia, a nie przyszli na egzamin.
- W ten sposób chcemy pobudzić zdających do odpowiedzialności - podkreśla Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Dość często dochodziło do sytuacji, że zdający deklarowali przystąpienie do egzaminu, a później nie stawiali się na nim - dodaje.

5 Koniec zwolnień z całych lekcji W-F
Od tego roku szkolnego rodzice nie będą mogli zwalniać dziecka z całych lekcji wychowania fizycznego, a jedynie z tych czynności, których uczeń, zdaniem lekarza, nie powinien wykonywać ze względu na swój stan zdrowia.
- To zmiana z korzyścią dla zdrowia uczniów - przyznaje Jerzy Szmajda, nauczyciel wychowania fizycznego, obecnie szef katowickiego oddziału ZNP. - Do tej pory nauczyciel był bezradny w przypadku zwolnień z W-F. Musiał pełnić rolę opiekuna (dla uczniów ze zwolnieniami) oraz nauczyciela (dla tych, którzy ćwiczyli).

6 Na wszystkich etapach edukacji oceny opisowe
Nauczyciele będą mieli możliwość (nie obowiązek) wystawiać oceny opisowe na wszystkich etapach edukacji, a nie jak do tej pory, jedynie w nauczaniu początkowym. To co jest bardzo ważne, uczeń poza otrzymaniem oceny będzie musiał dostać informację zwrotną - co zrobił źle i jak może się poprawić.

Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty: Rozpoczynający się rok szkolny rozpoczniemy nietypowo, biegiem sztafetą "z Biało - Czerwoną", w którym wezmą udział uczniowie szkół sportowych oraz wszyscy inni chętni. 1 września sztafeta wystartuje spod pomnika Żołnierza Polskiego na os. Paderewskiego w Katowicach i zakończy się pod pomnikiem Powstańców Śląskich w centrum miasta. W ten sposób chcemy połączyć pamięć o historii kraju ze zdrowym trybem życia. Ten dzięki zmianom na lekcjach wychowania fizycznego czy w sklepikach i na stołówkach , będzie jeszcze bliższy uczniom. Sport może okazać się też doskonałym antidotum na zagrożenia, jakie czekają na młodych ludzi. Chodzi tu o narkotyki czy inne używki. Dlatego będziemy kłaść jeszcze większy nacisk na zajęcia profilaktyczne w tym zakresie. Nowy rok szkolny to nie tylko zmiany. Dalej chcemy pokazywać gimnazjalistom jakie opcje mają przy wyborze szkół średnich.

Katarzyna Domagała - Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.