Co właściciel czworonoga musi wiedzieć [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Grażyna Antoniewicz
Rozmawiała Grażyna Antoniewicz

Co właściciel czworonoga musi wiedzieć [ROZMOWA]

Rozmawiała Grażyna Antoniewicz

Rozmowa z Januszem Kamińskim, lekarzem weterynarii, o porach roku i na co warto zwrócić uwagę, karmieniu zwierząt oraz chorobach.

Czy psy zimą zachowują się inaczej niż w cieplejsze pory roku?
Zima to czas, gdy pada śnieg, w związku z tym zaczyna się odśnieżanie i solenie ulic, a psy bardzo na tym cierpią. Dlatego przed wyjściem na spacer należy smarować im poduszki łap wazeliną. Potem, oczywiście, po powrocie ze spaceru, wycieramy wazelinę. Zimą psy często zjadają śnieg, co powoduje zapalenie krtani, a więc należy zwracać uwagę, żeby nie lizały śniegu, a mają do tego tendencje.

Czy ubierać psiaki podczas mrozów?
To zależy od rasy. Małe pieski, takie jak ratlerki można ubrać, aczkolwiek z drugiej strony nie warto ocieplać psa, bo jego termoregulacja się rozregulowuje i będzie mu cały czas zimno. Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, lepiej go nie ubierać. Warto pójść na krótszy spacer, żeby mniej zmarzł.

Jak karmić koty i psy zimą?
Karmienie powinno być takie same jak latem, co do ilości to zależy ona od tego, czy karma została ugotowana w domu czy też kupiona. Na gotowych karmach zawsze podana jest gramatura, ile należy jej dać na kilogram ciężaru ciała psa. Natomiast, jeżeli gotujemy jedzenie w domu, to podajemy mniej więcej 10 dag pokarmu na kilogram masy ciała i w tym powinno być trzydzieści procent mięsa. Reszta to wypełniacze: kasza, warzywa. Czasami, co warto wiedzieć, psy po kaszy mają biegunkę. Jeżeli tak się zdarza, wtedy nie należy dawać kaszy, tylko ugotować jakiś ryż czy płatki owsiane.

Może zamiast kaszy podać makaron?
Raczej nie, gdyż makaron tuczy, więc ostrożnie z kluskami.

Jak karmić koty i psy: dawać domowe jedzenie czy suchą karmę i kupne puszki?
W żywieniu psa należy unikać potraw z przyprawami. Pies nie powinien dostawać ludzkiego jedzenia. Nie może być tak, że dajemy mu zupę, która została z obiadu, czy resztki kotletów, ziemniaki lub coś podobnego. Pies musi mieć swoją stołówkę, swoje jedzenie. Jeżeli gotujemy je sami, trzeba mu dawać witaminy, a szczeniakom wapno. Często zdarza się, że szczeniaki wylizują ściany, co jest objawem braku wapnia. Natomiast jeżeli dostają gotowe jedzenie, to w nim jest już wszystko zbilansowane. Generalnie, przyprawy, które są w naszym jedzeniu, psom szkodzą, uczulają. Potem zwierzęta drapią się i są z tego tylko kłopoty.

A co z kośćmi? Dawać czy nie? Na ten temat spotyka się różne opinie.
Młodym psiakom jak najbardziej można, ale muszą to być duże wołowe kości, nie z kurczaka. Natomiast psom powyżej dwóch lat nie ma sensu, bo psy mają po nich zaparcia.

Czy zwierzęta zimą dotyka brak światła słonecznego?
Trudno powiedzieć, nikt takich badań nie prowadził, aczkolwiek psy też potrafią być depresyjne, więc kto wie, czy to też nie ma wpływu.

Najczęstsze błędy, jakie popełniają właściciele psów?
Zbliżają się święta, więc pewnie niejedno dziecko dostanie psa pod choinkę. Jak bierzemy zwierzaka, trzeba mieć świadomość, że jest to odpowiedzialność na wiele lat i nie można psa traktować jako zabawki, tylko jako członka rodziny. Ale też trzeba sobie zdawać sprawę, że pies uważa rodzinę za swoje stado i będzie starał się zająć jak najlepszą pozycję w tym stadzie. Będzie chciał rządzić, a na to nie można mu pozwolić. Musi znać swoje miejsce, ale nie może być agresji czy próby sił między właścicielem a zwierzakiem. Trzeba spokojnie te relacje ustawić. Pies musi wiedzieć, że stoi w tej hierarchii najniżej.

Kiedy powinniśmy iść do weterynarza? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Brak apetytu, biegunki, wymioty, kaszel. Zaniepokoić mają nas wszelkie zachowania, które odbiegają od codziennej normy: jakieś kulawizny i kaszel, a wkrótce będzie tego kaszlu sporo, jak się psy naliżą śniegu.

Czy o chorobie świadczy ciepły i suchy nos?
Nos nie jest miernikiem temperatury, jak się powszechnie uważa, zimą grzeją kaloryfery, więc te nosy bywają ciepłe.

O czym warto pamiętać zimą w przypadku kotów?
Jest grono osób, szczególnie pań, które opiekują się bezpańskimi kotami, budują im budki, pomieszczenia, dokarmiają, choć różnie jest to odbierane w środowisku, niestety. Ważne są wszystkie takie działania, żeby bezdomne koty mogły się gdzieś ogrzać i żeby im jedzenia nie zabrakło. Domowe koty nie wychodzą, więc nie ma problemu.

Co zrobić, gdy psu lub kotu zaczyna wypadać sierść?
Są różne suplementy, które warto dawać. Zwykle są to nienasycone kwasy tłuszczowe.

Na co najczęściej chorują psy?
Tak jak ludzie mają wszystkie choroby podobne do naszych, chorują nawet na serce. Tyle że w przeciwieństwie do ludzi nie mają zawałów serca. Zarówno psy, jak i koty często chorują na zapalenie uszu. Musimy uważać, gdy kąpiemy psa, żeby wycierać mu porządnie uszy watką, a gdy w lecie wejdzie do jeziora, też porządnie te uszy wyczyścić. Są psy, które na dworze znajdują sobie stare śmierdzące kości albo inne śmieci i te „pyszności” zajadają, choć w domu jedzenie stoi. Po takiej uczcie na dworze bywają biegunki, wymioty, jakieś gastryczne historie. Starsze, duże psy, głównie owczarki niemieckie, mają kłopoty ze stawami (dysplazję stawów biodrowych i kłopoty z kręgosłupem).

Podobnie jak jamniki...
Na szczęście nie spotyka się teraz chorób zakaźnych u psów i kotów, bo jednak właściciele zwierzaków przekonali się o konieczności szczepień. Już całe lata nie spotkałem nosówki u psów. Można powiedzieć, że te zakaźne choroby jakoś zostały wyeliminowane.

Rozmawiała Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.