AGA

Coraz więcej grypy w Polsce, szczepień nadal mało

AGA

Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce bardzo nas niepokoi, zwłaszcza, że poziom wyszczepialności jest niski.

Jak wynika z meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, od początku września zanotowano 499 027 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To ponad 145 tysięcy więcej niż w poprzednim sezonie. Eksperci ostrzegają, że grypa to poważna choroba i nie można jej bagatelizować. Ciągle jeszcze warto i można się przeciw niej zaszczepić. Ministerstwo Zdrowia wydało pozwolenie na sprowadzenie na rynek Polski kolejnych 50 000 dawek szczepionki przeciw grypie w opakowaniach międzynarodowych.

Jak wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w pierwszych 10 tygodniach poprzedniego sezonu epidemicznego liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła 353 175. Pierwsze meldunki 2013/2014 wskazują, że liczba ta znacznie wzrosła. Od początku września do przychodni i szpitali zgłosiło się niemal pół miliona chorych, ponad 1 400 wymagało hospitalizacji. Najwięcej przypadków zostało zaraportowanych w czterech województwach – pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.

Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce bardzo nas niepokoi, zwłaszcza, że poziom wyszczepialności jest niski. Wydaje się, że Polacy zapomnieli o tym, jak poważną chorobą jest grypa. Jednym z głównych powodów jest utrzymujący się w społeczeństwie brak świadomości zagrożeń wynikających z zachorowania, a przede wszystkim jego powikłań – komentuje Włodzimierz Jezierski, Prezes Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.

Międzynarodowe organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP), jak również krajowe ośrodki – Główny Inspektorat Sanitarny oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy – rekomendują szczepienia jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusa grypy. Optymalny czas realizacji szczepień to miesiące wrzesień-grudzień, czyli tuż przez wystąpieniem szczytu zachorowań w miesiącach styczeń marzec

Na rynku dostępne są już ostatnie dawki szczepionek przeciw grypie. To ostatni moment, aby wybrać się do lekarza, wykonać szczepienie ochronne i skutecznie uniknąć przykrości związanych z zachorowaniem na grypę – dodaje Włodzimierz Jezierski.
Jak podaje portal mp.pl. który skontaktował się z producentami szczepionek przeciw grypie, Sanofi Pasteur zamierza wprowadzić do obrotu dodatkowych 100 tysięcy dawek w międzynarodowych opakowaniach, na co uzyskał zgodę Ministerstwa Zdrowia.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych. Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
AGA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.