Coraz więcej miast z woj. lubelskiego chętnych na rządowe czynszówki

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Paweł Żurek

Coraz więcej miast z woj. lubelskiego chętnych na rządowe czynszówki

Paweł Żurek

Nawet 100 tzw. mieszkań plus może powstać w Rykach, które chcą włączyć się do rządowego programu. Wcześniej zadeklarowały się Świdnik i Biała Podlaska.

- Mieszkania plus mogą powstać na działkach położonych pomiędzy ulicami Kochanowskiego i Graniczną. To teren, który leży tuż obok spółdzielni mieszkaniowej, a w miejscowym planie został przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną - tłumaczy Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk.

Ryki, obok Puław, Zamościa, Świdnika i Białej Podlaskiej zostałyby piątym miastem na Lubelszczyźnie, gdzie mogą powstać rządowe czynszówki. Urząd jednak tej pory nie określił, ile lokali będzie do dyspozycji - wstępnie mówiło się o około stu.

- Nie były jeszcze przeprowadzane badania, które określą zapotrzebowanie na mieszkania z tego programu. Z zainteresowania zgłaszających się ludzi można wnioskować, że jest to od 80 do 100 rodzin - informuje burmistrz Ryk.

Czynszówki pomogłyby rozwiązać część kłopotów Ryk z brakiem mieszkań. - W tym momencie mamy ich o wiele za mało. Wielu z oczekujących na lokal musi więc liczyć na cud - przyznaje sekretarz miasta Marzena Jędrych, a burmistrz Jarosław Żaczek dodaje: - Decyzja o włączenie Ryk do programu spowodowana była dużą liczbą osób poszukujących mieszkania oraz osób, które pragną zamienić mieszkanie na większe. Obecnie gmina potrzebuje kilkudziesięciu mieszkań. Bloki wybudowane w tym programie mogą służyć również mieszkańcom gmin sąsiednich - dodaje Żaczek.

Podobna co w Rykach liczba mieszkań ma powstać w Świdniku. Urząd Miasta informował, że wstępnie w okolicy ul. Armii Krajowej staną dwa bloki, w których znajdzie się ok. 100 lokali.

W Białej Podlaskiej dach nad głową „plus” będzie mogło znaleźć nawet 186 rodzin. W przypadku Zamościa znamy już lokalizację bloków na mieszkania plus - będą to najprawdopodobniej dwie działki przy ulicy Parkowej.

W Puławach mieszkania plus mogą powstać przy ul. Słowackiego 15. Początkowo miasto nie chciało przystępować do programu ze względu na brak odpowiednich działek. Grunt, gdzie miałyby stanąć bloki, musi być bowiem przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne. Urząd Miasta w Puławach podjął więc działania, by w wyznaczonym miejscu zmienić plan zagospodarowania.

Paweł Żurek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.