Coraz większa afera wokół konkursów na prezesa miejskiej spółki TIS

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Małgorzata Oberlan

Coraz większa afera wokół konkursów na prezesa miejskiej spółki TIS

Małgorzata Oberlan

Prezesem spółki TIS, zarządzającej halą przy ul. Bema, został Przemysław Lipka. Już stanął przed sądem, oskarżony o przedstawienie w pierwszym konkursie sfałszowanych dokumentów. Wygrał w drugim, w którym Michał Zaleski miał wpływać na radę nadzorczą spółki.

Pierwszy konkurs unieważniono, bo wycofał się wskazany jako zwycięzca kandydat - Przemysław Lipka. Zrobił to, bo wiedział, że są problemy z dokumentami potwierdzającymi jego współpracę z Polską Liga Koszykówki. Faktycznie były, skoro dziś odpowiada przed sądem za ich podrobienie i użycie jako autentycznych.

- Z mojej wiedzy wynika, że do jeszcze większych nieprawidłowości doszło w drugim konkursie. Miałem relację z pierwszej ręki. Dlatego złożyłem zawiadomienie do CBA - mówi Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta miasta w 2018 roku.

W drugim konkursie, z obniżonymi kryteriami, jedyną rywalką 36-letniego Przemysława Lipki była Anna Skrzypczak, wieloletnia dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COŚ w Giżycku (30 lat doświadczenia). Jak przyznał dziennikarzom PAP i Radia PiK Wacław Krankowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej spółki, inni członkowie nie mieli możliwości spotkania się z nią, choć chcieli. „Panowie, ile wy macie lat?” - odpowiedział wiceprzewodniczący drążącym reporterom,

W głosowaniu 29 grudnia 2017 r. Lipka przegrał. Po kilku dniach jednak głosowanie powtórzono. Przyszedł na nie prezydent Michał Zaleski. Tym razem Lipka wygrał 3:0. Tak przynajmniej twierdzi Mentzen.

- 21 stycznia br. wszczęliśmy śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydenta Torunia . Przesłuchujemy kolejnych świadków, gromadzimy dokumentację. Na razie zarzutów nie stawialiśmy - informuje prokurator Andrzej Kukawski.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.