Czarno to w liczbach widać - jak nasze kominy dymiły, tak dymią

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Czarno to w liczbach widać - jak nasze kominy dymiły, tak dymią

Marek Weckwerth

W tym roku w regionie mieliśmy już 755 dni z alarmowym stężeniem szkodliwych dla zdrowia pyłów. W roku ubiegłym było takich dni „tylko” 540.

Wczoraj rano stacje monitorujące stan powietrza w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku ostrzegały przed złym stanem powietrza. To najgorsze (razem z Poznaniem) dane w całej Polsce centralnej i północnej. Sytuację tylko na chwilę poprawiły trwające od południa opady śniegu. W Grudziądzu oraz Inowrocławiu powietrze było umiarkowane.

Niepokojące dane wynikają z faktu, że wiele gospodarstw domowych wciąż korzysta ze starych pieców i nienajlepszego węgla, oraz z tego, że aura sprzyja dużej emisji dymu: w regionie jest zimno i mamy wyż atmosferyczny, który „przyciska” od góry dym do powierzchni ziemi. Ten nie ma więc możliwości rozpłynięcia się w powietrzu.

Czy powietrze w regionie rzeczywiście jest aż tak złe? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.