Czarodziej gitary pochodzi z Włocławka [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. G.Lorenc
Renata Kudel

Czarodziej gitary pochodzi z Włocławka [zdjęcia, wideo]

Renata Kudel

Adam Palma promował swoją najnowszą płytę pt. "Palm-istry" w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Były bisy!

Ukazała się najnowsza płyta Adama Palmy - włocławianina z pochodzenia, wirtuoza gitary. Płytę "Palm-istry" artysta promował w sali koncertowej Polskiego Radia w Warszawie. Były bisy!

Adam Palma to gitarzysta, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Urodzony włocławianin, od kilku lat mieszka w Manchesterze. Współpracował z większością rodzimych wykonawców muzyki rozrywkowej Ewa Bem, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Kuba Badach oraz czołowymi muzykami na świecie takimi jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel, Bireli Lagrene, Martin Taylor, Joscho Stephan, Chris de Burgh, Sam Bailey (X-Factor), Hamish Stuart (the Average White Band, Paul McCartney), Robbie McIntosh (John Mayer, Paul McCartney), Francesco Buzzurro, Jack Pearson (The Allman Brothers) i inni.
Adam jest obecnie wykładowcą gitary na the University of Salford in Manchester.

W 2014 r Adam otrzymał tytuł Najlepszego Polskiego Gitarzysty Akustycznego podczas gali GUITAR AWARDS w Warszawie.

Od dekady jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów solowych w Europie, który koncertował na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą.

O Adamie powiedzieli:

Jennifer Batten, gitarzystka Michaela Jacksona: - Adam Palma jest dla mnie nowym, zabójczym odkryciem.
Tommy Emmanuel CGP: - Adam to mój dobry przyjaciel, oddany i pełny pasji muzyk, z wielkim sercem dla swojej publiczności.

Jestem pewien, że o Adamie jeszcze nie raz usłyszycie w przyszłości.

"Palm-istry" - najnowszy album polskiego wirtuoza gitary akustycznej Adama Palmy to mieszanka porywająco wykonanych kompozycji autorskich oraz aranżacji znanych hitów. Adam to jeden z nielicznych lub może nawet jedyny gitarzysta na świecie, który został zaproszony na scenę do wspólnych występów przez trzy największe żyjące legendy gitary akustycznej: Ala Di Meolę, Tommy’ ego Emmanuela i Birélego Lagr.Takie uznanie i przyjaźń ze strony wielkich mistrzów musiały zaowocować wspaniałą płytą solową. Adamowi udało się jednak coś więcej - zebrane doświadczenie przekształcił w swój własny język wypowiedzi artystycznej, który został zauważony przez magazyny gitarowe na całym świecie.

"Palm-istry" to po angielsku czytanie z dłoni i właśnie w taką zainspirowaną swoimi wpływami muzycznymi, tajemniczą podróż zabiera nas Adam. Mamy tutaj funky fingerstyle ("Rheged"), rockowe rytmy ("Zdrowy Optymizm", "Rock'n'Rules"), trybut dla Jimiego Hendrixa ("Hendrix Medley"), najnowsze fascynacje wynikające z przyjaźni z Alem Di Meolą ("Miłość i tęsknota", "Gondolier"), boom-chick jako konsekwencja lat współpracy z Tommym Emmanuelem ("Górnicy z Kentucky"), ukłon w stronę Django Reinhardta ("Nuages") oraz a może przede wszystkim dwa wspaniałe wykonania tematów z polskich seriali ("07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie").

Adam o płycie i związkach z Włocławkiem:

"Palm- istry" to płyta, której przygotowanie zajęło mi około 3 lat, ponieważ chciałem nagrać album, który będzie trudny do zdefiniowania stylistycznie, ukaże całe spektrum moich możliwości i połączy wszystkie techniki grania na gitarze akustycznej, czyli grę kostką, thumbpickiem i opuszkami palców - mówi włocławianin. - Takie płyty to ogromna rzadkość, dlatego spotkałem się ze znakomitym odzewem i recenzjami od magazynów gitarowych na całym świecie. Okazało się również, że taki pomysł na płytę to bardzo dobry temat do napisania doktoratu, więc za takowy się zabieram już w te wakacje w Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Oczywiście za dobór utworów i ich aranżacje jestem odpowiedzialny ja sam, nie mniej jednak na ostateczne brzmienie płyty wpływ mieli moi dwaj serdeczni koledzy: Piotr Matuszkiewicz, który dokonał całego nagrania i mixu oraz Jacek Gawłowski z JG Master Lab, który całość zmasterował, obaj są profesjonalistami z najwyższej półki. Mogę właściwie powiedzieć, że całość została wykonana przez kumpli z tego samego podwórka, ponieważ wszyscy chodziliśmy do tej samej szkoły muzycznej. Płyta została wydana pod patronatem Marka Wojtkowskiego, prezydenta miasta Włocławka, z czego się bardzo cieszę, bo to ukazuje, jaka potężna energia drzemie w mieście takim, jak Włocławek!

O koncercie powiedzieli:

Jagoda Sobolewska, Studio Nagrań Kowal: - Koncert Adama Palmy promujący płytę "Palm-istry" w Polskim Radiu w Sali Koncertowej im. Witolda Lutosławskiego był prawdziwą ucztą. Adam zagrał tak, że ... czapki z głów. Niekończące się gratulacje i zachwyty pod adresem mistrza gitary stanowią o sukcesie. Adaś zagrał rewelacyjnie. Precyzja, z jaką maluje na gitarze sprawia, że jego instrument żyje i śpiewa taka barwą, że w sali koncertowej drży całe powietrze. Podczas koncertu Adam opowiadał różne anegdoty. Był spontaniczny i dowcipny, czym także ujął publiczność. Dziękował wszystkim, którzy pracowali nad jego płytą. Warto wspomnieć, że głównymi jej sprawcami są trzej Panowie rodem z Włocławka: sam Mistrz - Adam, realizator nagrań i miks - Piotr Matuszkiewicz (Studio Nagrań Kowal), oraz mastering - Jacek Gawłowski (JG Master Lab). Piotr Matuszkiewicz, który był podczas koncertu realizatorem dźwięku, spotkał wielu ludzi z branży, którzy składali mu gratulacje. Płyta pt. "Palm-istry" jest nagrana rewelacyjnie, tak jak teraz nagrywa się na zachodzie. To opinia m.innymi Ala Di Meoli. Inżynier dźwięku Polskiego Radia gratulował Piotrowi i pytał o sprzęt, na jakim Piotr pracował podczas nagrań. Jerzy Grunwald pytał o szczegóły pracy i wielu innych, zachwyconych płytą muzyków. Po koncercie długo jeszcze w studiu trwały rozmowy. Adam składał autografy,a krążek zniknął w mgnieniu oka. Każdy wychodził z radia z płytą i z komórką pełną zdjęć z Adamem. Ja osobiście jestem bardzo dumna, że Adam Palma, włocławianin, osiągnął światowy poziom wirtuozerii, a sam Al Di Meola powiedział, że Adam to jego następca! Kolejnym powodem mojej dumy jest płyta "Palm-istry", którą sprawił swoim genialnym uchem Piotr Matuszkiewicz, na niekoniecznie najdroższym sprzęcie jakim dysponujemy w naszym Studiu Nagrań Kowal. Myślę, że sukces tej płyty zaowocuje wieloma trasami koncertowymi muzyka. Wiem, że jesienią taka trasa odbędzie sie w Polsce. Zapraszam wszystkich na koncerty Adama. Ja w ostatniej chwili przed koncertem będąc w Warszawie zadzwoniłam do przyjaciela, Pawła Lipnickiego - aktora, muzyka, który nie znał gry Adama wcześniej. Paweł złapał taksówkę. Zdążył na koncert. Był zachwycony jego grą, jak zresztą wszyscy tam obecni słuchacze.Jacek Gawłowski, włocławianin, mieszkający w Warszawie, JG Master Lab: - Z Adamem Palmą znamy się 28 lat.Graliśmy razem we włocławskich zespołach muzycznych.Potem ja wybrałem inną chociaż pokrewną drogę zawodową tj. realizacja dźwięku, a Adam kontynuował naukę gry na gitarze i kontrabasie. Nasze drogi się zeszły po latach gdyż Adam zwrócił się do mnie z prośbą o mastering swoich płyt. Tę najnowszą promował koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w którym miałem przyjemność uczestniczyć.

Adam pokazał niezwykłe umiejętności techniczne oraz klasę i dojrzałość muzyczną. Kilkukrotne bisy pokazały, że publiczność przyszła tam tylko dla niego, doceniając artystę wielkimi brawami.

Piotr Matuszkiewicz, muzyk, realizator dźwięku: - Miałem przyjemność realizować dźwięk na tym koncercie. Koncert był sukcesem. Wiele osób, muzyków i realizatorów nagrań, gratulowało nam. Płyta "Palm-istry", która powstała w Studiu Nagrań Kowal wywarła ogromne zainteresowanie zarówno kunsztem gry Adama jak i jakością realizacji nagrania. Podchodzili do mnie ludzie pracujący wiele lat w branży (m.in. inżynier dźwięku z Polskiego Radia) i pytali o sprzęt, mikrofony itd na jakim zarejestrowałem płytę, o sposoby realizacji dźwięku. Jerzy Grunwald wyraził swój zachwyt płytą i pytał o szczegóły mojej pracy podczas nagrań utworów na płytę Adama. Publiczność na koncercie, to ludzie z branży muzycznej. Tym bardziej cieszą takie opinie. Jestem dumny z tej płyty nie tylko z powodu jakości brzmienia jakie udało nam się uzyskać. Ciesze się, że ta płyta będzie niewątpliwie wizytówką Studia Nagrań Kowal. Muszę wspomnieć o tym, że praca z Adamem była dla mnie przyjemnością. Gdybym miał w studiu takich muzyków częściej, praca nabrałaby innego wymiaru. A koncert był rzeczywiście rewelacyjny. Jerzy Grunwald zainteresował się instrumentem Adama i nie tylko on, ponieważ takie same gitary zamówili już Al Di Meola i Bireli Lagrene. Ale przecież instrument to tylko narzędzie pracy. Jeszcze trzeba mistrza, który wydobędzie z niego to, co najwspanialsze. Gitara Adama pod jego palcami brzmi faktycznie tak, że z największą przyjemnością siadam za stołem mikserskim żeby realizować dźwięk i czuwać nad nim podczas koncertu. Nawiasem mówiąc akustyka sali koncertowej w Polskim Radiu jest znakomita.

Paweł Łuczak, właściciel Agencji Reklamowej TOP, Włocławek: - Jestem pod wielkim wrażeniem. To, co Adam wydobywa z gitary brzmi.... jak trzy instrumenty, nie jeden. To powód do dumy, że włocławianin, mój kolega, jest jednym z najlepszych gitarzystów na świecie. Pamięta jednak o swoim rodzinnym mieście, ze sceny podziękował prezydentowi Włocławka. A płyta? Płyta jest po prostu audiofilska. Tego wieczoru w Warszawie Adam grał dla trzech pokoleń - wraz ze mną w sali koncertowej Polskiego Radia byłi mój teść Zbigniew Żmudziński i mój syn, Marcel Łuczak. Wszystkich nas Adam zauroczył swoją grą.Renata Kudel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.