Iwona Zielińska

Czasami warto ryzykować

Iwona Zielińska

Podoba mi się to, co teraz dzieje się w Gorzowie Wlkp. Władze miasta (była to jedna z obietnic wyborczych obecnego prezydenta) właśnie rozpoczynają dyskusję z mieszkańcami o powołaniu do życia dzielnic i ich radnych. I jedno, i drugie od dawna przewidziane prawem.

Wydają się być bardzo dobrym instrumentem do możliwie najbliższych kontaktów urzędników z mieszkańcami i zgłaszanymi przez nich potrzebami. Oczywiście jak to u nas bywa, jest jeszcze przed konsultacjami, a już zaczęła się krytyka i samych konsultacji, i samego pomysłu.

A po co nam radni na osiedlach? Mamy administracje osiedli. Płacimy im za wiedzę o tym, co nam jest potrzebne, a tu już następni na listę płac. Powstanie tylko dodatkowy twór biurokratyczny - mówią niektórzy z mieszkańców. Są też głosy za.

To nie jest dobry pomysł. Mamy organizacje pozarządowe. Już jest w Gorzowie 25 radnych. Kosztują duże pieniądze i doskonale wiedzą, co miastu jest potrzebne. Po co nowi? Z jakich pieniędzy? Konsultacje tak, ale przecież jest budżet obywatelski. Obywatele wybierają i głosują, i decydują, i to jest supernarzędzie i wystarczy - mówią niektórzy radni.

A ja sobie tak niebezpiecznie pospekuluję. Czemuż to żadnemu z radnych nie wpadło do głowy, że może zamiast rady miasta zrobić radę osiedli z niższymi dietami - np. dwóch na obecną jedną dietę? Ile razy w kampanii wyborczej słyszeliśmy - nie idziemy do rad dla pieniędzy, tylko dla miasta i mieszkańców. A na dodatek są takie miasta, gdzie praca odbywa się bez diet. A co do konsultacji obywatelskich prezydent Zielonej Góry powiedział naszej gazecie: „Wstydzę się za tych, którzy wykorzystywali nieletnich do zbierania podpisów”. Nie wiadomo, czym zakończą się konsultacje w Gorzowie - najważniejsze, według mnie, jest to, że pojawiła się władza, która chce zaryzykować. Bo ten, kto przestaje szukać... przegrywa.

Iwona Zielińska redaktor naczelna

Iwona Zielińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.