"Czyste Powietrze" - skorzystaj z rządowego programu i wyrzuć stary piec!

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

"Czyste Powietrze" - skorzystaj z rządowego programu i wyrzuć stary piec!

Marek Weckwerth

Pierwsze rezultaty programu "Czyste Powietrze" odczujemy za 5-6 lat. Po 10 latach redukcja pyłów i gazów emitowanych do powietrza obniży się o 80 procent - szacują eksperci ochrony środowiska.

Mowa o nowym rządowym programie "Czyste Powietrze", który ma zredukować liczbę starych pieców, tzw. kopciuchów, które najbardziej zanieczyszczają środowisko.

Jak wylicza Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, kopciuchy odpowiadają aż za 80 proc. zanieczyszczenia atmosfery. Najgorsze jest to, że w odpowiednich warunkach atmosferycznych, dym z kominów ściele się nisko nad ziemią, a zatem truje ludzi. I dlatego rząd postanowił w pierwszej kolejności uporać się z tym problemem.

Prezes Stachowiak przedstawił wczoraj w bydgoskim urzędzie wojewódzkim założenia programu "Czyste Powietrze" i zachęcił mieszkańców regionu oraz samorządowców do jak najszerszego udziału.

- Pula środków w tym programie na cały kraj jest ogólna, a to oznacza, że od aktywności mieszkańców i gmin zależy jakie pieniądze trafią do naszego regionu - wyjaśnił Ireneusz Stachowiak.

Jak szacuje, na "Czyste Powietrze powinno trafić do naszego regionu nieco ponad 50 mln zł dotacji, plus ok. 20 mln zł na pożyczki dla zainteresowanych.

Ile pieniędzy można dostać? Więcej o dotacjach, które można dostać - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.