Dęblinem trzęsą kobiety

Czytaj dalej
Fot. www.deblin24.pl
Pawel Zurek

Dęblinem trzęsą kobiety

Pawel Zurek

W przeciwieństwie do innych miast województwa, w dęblińskim Urzędzie Miasta najważniejsze stanowiska piastują kobiety.

- Nie jest to dla nas żaden problem. Współpraca z panią burmistrz układa się dobrze. Wiemy, że dobiera współpracowników według kompetencji, a nie płci - zapewnia Waldemar Chochowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Dęblinie. Wszystkie inne wyższe stanowiska w dęblińskim Urzędzie Miasta zajmują kobiety, począwszy od pani burmistrz, Beaty Siedleckiej, przez jej zastępcę, asystenta, sekretarza i skarbnika.

W Dęblinie panuje dość specyficzna sytuacja, a mianowicie mężczyźni pracują w bazie lotniczej, siłach powietrznych lub Szkole Orląt i ściągają do miasta całe rodziny. Stąd dużo kobiet pracuje m.in. w urzędzie, ale też na stanowiskach kierowniczych w szkołach

- twierdzi Chochowski.

Beata Siedlecka jest burmistrzem Dęblina od 2014 roku.
www.deblin24.pl Beata Siedlecka jest burmistrzem Dęblina od 2014 roku.

Gdy jednak spojrzeć na liczbę mieszkańców Dęblina, statystyka wypada już znacznie korzystniej dla mężczyzn. W mieście żyje 8261 panów. Kobiet w mieście lotników jest dokładnie o cztery więcej - informuje Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Samorządy są męskie

Dęblin to jedyny taki przypadek nie tylko w powiecie ryckim, ale także w całym województwie. W większości miast, gmin i powiatów wśród wyższych urzędników przewagę mają właśnie mężczyźni. W raporcie o samorządach, przygotowanym przez Urząd Statystyczny, można wyczytać, że na 213 burmistrzów gmin i miast na terenie Lubelszczyzny jest tylko 21 kobiet. Mężczyźni mają też sporą przewagę w radach gmin, miast, powiatów i sejmiku województwa. Ze wszystkich radnych 76,8 proc. stanowią właśnie przedstawiciele „płci brzydkiej”.

Lublin miastem kobiet

W województwie lubelskim na 100 mężczyzn przypada 106 kobiet. Jeszcze gorzej dla „płci brzydkiej” ta statystyka wypada w miastach.

- Na stu mieszkających tam mężczyzn przypada 112 kobiet. Średnią zawyża Lublin. W stolicy województwa mieszka dokładnie 183 661 kobiet i 156 805 mężczyzn, czyli statystyka kształtuje się na poziomie 117 do 100. Niżej znajduje się Chełm (112 kobiet na 100 mężczyzn), Zamość i Biała Podlaska - wylicza Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Pawel Zurek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.