Depresja to poważna choroba, która dotyka nawet nastolatków

Czytaj dalej
Sonia Cichoń

Depresja to poważna choroba, która dotyka nawet nastolatków

Sonia Cichoń

Ogólna apatia, zmęczenie, znudzenie, brak koncentracji, unikanie spotkań z rodziną i przyjaciółmi - oto pierwsze objawy depresji, która wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie ludzi w średnim wieku i starszych. Na depresję może zachorować każdy, co więcej, jest to coraz częstszy problem wśród polskich nastolatków.

- Depresja to problem coraz bardziej powszechny a zarazem wciąż tabu. Stwierdza się ją u 8 proc. nastolatków. Zaburzenia depresyjne mogą występować u 20 proc. młodych ludzi, a objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka - wylicza Agnieszka Pryca, prezes zarządu Fundacji NoDrama, której zespół postanowili wyjść naprzeciw problemowi.

„Depres JA- zdarza się najlepszym” - to hasło przewodnie projektu, którego celem jest przełamanie tabu depresji młodzieńczej. Dokładnie 20 września, wśród uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z Rudy Śląskiej i Świętochłowic ruszyły warsztaty, mające na celu naświetlić młodzieży ten problem. Dlaczego akurat te miasta wybrano?

- Udało nam się dotrzeć do badań prowadzonych w Rudzie Śląskiej w temacie depresji młodzieńczej świadczących o tym, że jest to poważny problem. Jako miejscowość graniczną wybraliśmy miasto Świętochłowice. Poprzez realizację projektu chcieliśmy zwrócić na niego uwagę społeczeństwa - dodaje Pryca.

Statystyki są zatrważające. W 2013 roku psycholog Agnieszka Recheta przeprowadziła badania na grupie 180 uczniów w Rudzie Śląskiej. Aż 30 z nich miało za sobą pierwszą próbę samobójczą, a 16 proc. badanych przyznało się do myśli samobójczych.

- Najczęściej do samobójstw dochodzi w grupie 15-19 - latków. Głośny był przypadek w 2013 r. licealistki z Rudy Śląskiej, która rzuciła się z mostu na autostradę i w 2014 roku - 22 latki ze Świętochłowic, która także popełniła samobójstwo - przypomina zespół fundacji NoDrama.

Zajęcia, które odbywają się w naszym mieście obejmują dwie godziny lekcyjne. Składają się z prezentacji i ćwiczeń. Młodzież dowiaduje się podczas ich trwania jak rozpoznać objawy depresji, jaki są jej skutki oraz o tym, co najważniejsze: konieczności konsultacji z lekarzem, gdy tylko dostrzegamy u siebie lub u naszych bliskich objawy depresyjne. Organizatorzy mówią, że głównym celem warsztatów jest uzmysłowienie nieletnim, że depresja, a zwłaszcza ta w okresie dojrzewania to choroba, która może zdarzyć się najlepszym oraz to, że można z nią wygrać i na pewno warto walczyć.

- Osoby zainteresowane dodatkowo mają okazję uczestniczyć także w zajęciach arteterapeutycznych dotyczących odkrywania, wzmacniania swoich mocnych stron i skorzystania z bezpłatnych konsultacji z psychologiem - mówi Agnieszka Pryca.

Pierwsze zajęcia odbyły się już m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w naszym mieście. Zostały ocenione pozytywnie przez uczniów, a także przez psychologów.

- Cieszymy się, że nasza szkoła mogła uczestniczyć w tym projekcie. Jest to dobry sposób na poszerzenie wiedzy i uwrażliwienie uczniów na tak ważny problem, szczególnie w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego - informuje Marzena Grela, psycholog szkolny.

Zarówno Marzena Grela, jak i Barbara Malińska, pedagog w ZSO nr 2 podkreślają, że młodzież każdego dnia puka do gabinetu z różnymi wątpliwościami i pytaniami. Młodzi ludzie denerwują się egzaminami, przeżywają pierwsze miłości, pierwsze rozstania.

- Nie można lekceważyć żadnych pytań, nawet takich, które nam wydają się błahe. Ostatnio mieliśmy przykład, że zgłosiła się do nas mama, załamana, że jej dziecko nie chciało wychodzić z domu podczas wakacji. Okazało się, że wymaga specjalistycznej pomocy, skierowaliśmy więc jej pociechę do psychiatry dziecięcego - opowiada Barbara Malińska, pedagog.

Psychologowie podkreślają potrzebę uczenia nastolatków, że depresja nie jest chorobą odległą. Ważna jest także odpowiednia edukacja rodziców. Dlatego jutro o godzinie 14, w siedzibie Fundacji Rodzin Polskich im. bł Jana Pawła II w Świętochłowicach odbędzie się specjalny warsztat dla rodziców, który poprowadzi psychoterapeutka. Chodzi o to, by kształtować postawę otwartości i zaangażowania opiekunów wobec problemów swoich dzieci. Zapisać można się wysyłając maila na adres: [email protected]. Projekt dofinansowany jest ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Sonia Cichoń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.