Długo czekaliśmy, ale jest postęp z kasą z Unii

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Sławomir Skomra

Długo czekaliśmy, ale jest postęp z kasą z Unii

Sławomir Skomra

Do końca roku lubelski biznes ma otrzymać ponad 218 mln zł z UE.

Do końca 2017 roku wszystkie województwa rozdzielą między siebie 10 mld zł z funduszy unijnych przewidzianych dla przedsiębiorców. To 22 proc. wszystkich dostępnych na ten cel pieniędzy w Regionalnych Programach Operacyjnych (wyliczenia firmy audytorskiej Grant Thornton).

Lubelskie w ramach swojego RPO na dotację dla biznesu przewidziało największą spośród regionów kwotę. To ponad 664,6 mln złotych.

Szło słabo, bardzo słabo

Przez długi czas lubelskie miało problem z wykorzystaniem kasy z Unii Europejskiej. Program zaczął funkcjonować w 2014 roku, a jeszcze w 2016 roku z puli 2,2 mld euro zagospodarowaliśmy zaledwie... 5,8 mln euro.

- Marszałek Sosnowski kompletnie nie radzi sobie z wydatkowaniem środków unijnych na lata 2014-2020 - nie szczędził krytyki władzom regionu Michał Mulawa, opozycyjny radny wojewódzki PiS. Do tego doszły jeszcze ponaglenia ze strony Ministerstwa Rozwoju i narzucone na region nowe, wyższe wskaźniki do osiągnięcia. Marszałek obiecał przyśpieszyć z wykorzystaniem środków i zaczął kontraktować pieniądze.

Początek stycznia. Chętnych na pieniądze na fotowoltaikę było tak wielu, że o podziale środków decydowało losowanie. „Sierotką” była piłkarka ręczna
Anna Kurkiewicz Początek stycznia. Chętnych na pieniądze na fotowoltaikę było tak wielu, że o podziale środków decydowało losowanie. „Sierotką” była piłkarka ręczna MKS Selgros Lublin, Dagmara Nocuń.

Przyśpieszamy

Między gminy podzielono ponad 462 mln zł na montaż paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców. Chętnych na te pieniądze było tak wielu, a projekty oceniono tak wysoko, że aby rozdzielić kolejne 350 mln zł na fotowoltaikę urządzono publiczne losowanie.

Dziś widać, że przyśpieszenie się udało. Do końca lutego podpisano 562 umowy o dofinansowanie.

Wysokość środków unijnych zapisanych w umowach wyniosła 1,94 mld zł. To ponad 21 proc. unijnego wkładu w naszym RPO. W tej statystyce plasujemy się na szóstej pozycji w skali kraju

- wylicza Beata Górka, rzeczniczka marszałka i dodaje, że ogólna wartość kontraktów to prawie 2,5 mld zł.

Szansa dla biznesu

Najbardziej bolał fakt, że przez długi czas nie było uruchomionych funduszy dla biznesu. Dopiero jesienią ubiegłego roku ponad 40 firm podpisało pierwsze umowy na 53,9 mln złotych unijnego dofinansowania.

Od tego czasu te środki też przyśpieszyły. Jak policzył Grant Thornton w tym roku lubelski biznes będzie miał do dyspozycji (w konkursach) aż 32,9 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel, czyli ponad 218 mln złotych.

To daje nam drugą pozycję w kraju, zaraz za świętokrzyskim, które ma osiągnąć wynik 35,2 procent.

Sławomir Skomra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.