Do jakiej szkoły wrócili uczniowie? Oto 13 rzeczy, które się zmieniły

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała--Szymonek

Do jakiej szkoły wrócili uczniowie? Oto 13 rzeczy, które się zmieniły

Katarzyna Domagała--Szymonek

Uczniowie wrócili po wakacjach do szkół. Czy do takich samych, jakie bez żalu żegnali w czerwcu? Oczywiście, że nie.

Iwona Pyrek z Siemianowic Śląskich, mama 10-letniego Marcela, 9-letniej Julii, 5-letniej Oliwii oraz 8-miesięcznej Elizy, w tym roku wyjątkowo szybko skompletowała wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. - Rok temu było z tym nieco gorzej, ale człowiek zdobywa doświadczenie - śmieje się mama czwórki dzieci. A co ze zmianami w szkole? Myślała pani nad tym, do jakiej szkoły pociechy wrócą po wakacjach? - Nie. Biorę je z całym dobrodziejstwem edukacji. Zresztą odkąd moje dzieci zaczęły chodzić do szkoły, cały czas są jakieś zmiany. Jedyne, co wiem, to że nie będę musiała kupować podręczników. Dostaną je za darmo od państwa - komentuje pani Iwona. Podręczniki dla kolejnych klas to jedna z wielu zmian, jakie zaczęły wczoraj obowiązywać. W jednym miejscu zebraliśmy te najważniejsze, które dotyczą zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.

1. Szkoła dla siedmiolatków

Od tego roku w szkolnych ławkach znów obowiązkowo zasiadły dzieci w wieku siedmiu lat. 6-latki do szkoły mogły pójść na wniosek rodziców, pod warunkiem, że korzystały z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Jeśli tego nie zrobiły, konieczna była opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zdecydowało się na to 18 proc. rodziców. Tym samym zdecydowana większość 6-latków znów znalazła się w przedszkolach. Także chętne dzieci 5- i 4-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

Po zmianach 5-letnia Oliwia nie dostała się do przedszkola blisko domu. Ma miejsce w placówce na drugim końcu miasta.

- Dla mnie to duży problem dowozić ją tak daleko, mam nadzieję, że we wrześniu ktoś zrezygnuje w przedszkolu koło nas i znajdzie się miejsce dla Oliwii - mówi pani Iwona.

2. Koniec ze sprawdzianem

Uczniowie, którzy wczoraj zaczęli naukę w szóstej klasie, w kwietniu nie będą podchodzić do ogólnopolskiego egzaminu. Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty jest konsekwencją kompleksowej reformy oświaty, jaka w całości wejdzie w życie we wrześniu 2017. Wtedy rozpocznie się proces zamykania gimnazjów. Szóstoklasiści, którzy powinni w nich rozpocząć naukę, pójdą do klasy siódmej ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak tłumaczą pracownicy MEN, zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać „narzędzia diagnostyczne”, z których szkoły będą mogły dobrowolnie korzystać.

3. Nauka czytania i pisania wraca do przedszkola

Od wczoraj obowiązuje nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Określono w niej wymagania, jakie powinno spełniać dziecko uczęszczające do przedszkola. Chodzi, m.in. o powrót nauki czytania i pisania, a także zdobywania umiejętności matematycznych.

4. Darmowy podręcznik dla kolejnych roczników uczniów

W tym roku rodzice trzech kolejnych roczników uczniów nie muszą wydawać pieniędzy na podręczniki ani zestawy ćwiczeń. W sumie na bezpłatne podręczniki mogą liczyć uczniowie w następujących klasach: I, II, III, IV, V szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum. Część z nich będzie korzystać z książek, które do szkół trafiły w ubiegłych latach, część otrzyma nowe egzemplarze. Zakup książek został na głowie rodziców dzieci, które poszły do VI klasy SP, III gimnazjum oraz rozpoczęły naukę w szkołach średnich. Warto pamiętać, że szkoły mogą korzystać z bezpłatnych e-podręczników dostępnych na stronie www.epodreczniki.pl.

5. Odwołanie od wyniku egzaminu maturalnego

Na tę informację czekało wielu maturzystów i uczniów zdających egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Od tego roku będą mieli możliwość odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników tych dwóch egzaminów. - Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które składać się będzie z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów zajmujących się daną dziedziną nauki - podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik MEN. Jak dodaje, w ten sposób uczeń będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę.

6. Dłuższe wakacje

Kolejną zmianę MEN oficjalnie nazywa „uporządkowaniem roku szkolnego”. Uczniowie wolą, kiedy mowa jest wprost - o wydłużonych wakacjach. Teraz rok szkolny będzie się zaczynał w pierwszy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. Już w tym roku uczniowie będą mieli wakacje dłuższe o siedem dni!

7. Programowanie w szkołach

Wraz z nowym rokiem wystartował pilotażowy program nauki programowania w szkołach. - W ten sposób uczniowie będą mogli rozwijać umiejętność logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów - podkreślają w MEN. Jak podkreśla Ostrowska, rezultatem finalnym pilotażu ma być wdrożenie nauczania programowania do edukacji formalnej.

8. Wielki powrót drożdżówki

Po roku rygorystycznej diety - bez soli, cukru, majonezu - szkolne sklepiki i stołówki znów będą mogły wzbogacić swój asortyment. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zmieniające restrykcyjne przepisy. Od tego roku szkolnego do szkół wrócą m.in. drożdżówki, ale z mniejszą zawartością cukru, tłuszczu i soli, czy kawa. Swobodę odzyskały również szkolne kucharki. Znów będą mogły solić do woli czy szklankę picia dla dziecka dosładzać aż dwoma łyżeczkami cukru. Stołówki dania smażone będą mogły serwować dwa razy w tygodniu, raz rybę. W każdym posiłku obowiązkowo muszą znaleźć się warzywa lub owoce oraz co najmniej jedna porcja produktów zbożowych.

- Szkoda, może na początku było ciężko, ale dzieci zdążyły się przyzwyczaić do zdrowego jedzenia. Dzieci zaczęły mi zwracać uwagę, że za dużo solę. Chcąc nie chcąc, wszyscy zaczęliśmy zdrowiej jeść - mówi pani Iwona.

9. Praca tylko dla magistra

W nowym roku szkolnym zwiększają się wymogi kwalifikacyjne stawiane nauczycielom. Nauczyciele w zasadniczych szkołach zawodowych (uczący przedmiotów ogólnokształcących), placówkach wychowania pozaszkolnego, bursach i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także logopedzi i pedagodzy szkolni będą musieli legitymować się dyplomem magistra.

10. Koniec „godzin karcianych“

Jak informuje Ostrowska, dotychczas każdy nauczyciel poświęcał jedną (w szkołach średnich) lub dwie (w SP i gimnazjach) godziny na zajęcia pozalekcyjne. Za ten czas nie dostawał dodatkowego wynagrodzenia. MEN zdecydowało się zrezygnować z „godzin karcianych”. Jednak zmiana wcale nie cieszy nauczycieli. Obawiają się, że teraz w szkołach będą spędzali jeszcze więcej czasu. Bowiem zgodnie z nowymi przepisami, to dyrektor będzie decydował, ile godzin zajęć dodatkowych ma prowadzić nauczyciel. Z kolei samorządy alarmują, że zajęć dodatkowych w szkołach może być mniej.

11. Nowe zawody do wyboru

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik - to cztery nowe zawody, w jakich od tego roku szkolnego będzie można się kształcić. Dodatkowo resort edukacji zrezygnował z planów likwidacji kształcenia w zawodach opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna.

12. Religia i etyka do średniej

Uczniom, którzy uczęszczają zarówno na religię, jak i etykę, oceny z obydwu tych przedmiotów będą wliczane do średniej.

13. Pełna reforma na starcie

W tym roku szkolnym pełną parą ruszą też przygotowania do reformy oświaty, jaka wejdzie w życie we wrześniu 2017. Jej szczegóły poznamy w połowie września. - Z niecierpliwością czekam na ten dzień, cały czas zastanawiamy się z koleżankami, ile będziemy się uczyły w liceum i co się stanie, jeśli nie zdamy - komentuje Marysia Nowakowska z Sosnowca, która rozpoczyna naukę w (jeszcze trzyletnim) liceum. Od przyszłego roku szkolnego młodzi ludzie uczyć się będą w: 8-letniej szkole podstawowej, 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum oraz dwustopniowej szkole branżowej, która zastąpi zasadniczą szkołę zawodową.

W województwie śląskim nowy rok szkolny rozpocznie ponad 540 tys. młodych ludzi. Najwięcej, bo ponad 250 tys., to uczniowie szkół podstawowych. W gimnazjach kształcić się będzie ok. 116 tys. uczniów. Zaś ok. 141 tys. pójdzie do szkół średnich. Z szacunkowych danych Kuratorium Oświaty w Katowicach (szczegółowe poznamy w połowie września) do pierwszych klas pójdzie ponad 7 tys. sześciolatków. Rodzice ponad 3 tys. dzieci, które rok temu zaczęły naukę jako 6-latki, zadecydowali o powtórzeniu przez nie pierwszej klasy.

Katarzyna Domagała--Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.