Patrycja Pakuła

Dobry rektor docenia tradycję, ale ma też wizję rozwoju uczelni

Ksiądz profesor Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Fot. materiał KUL Ksiądz profesor Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Patrycja Pakuła

Dwie kadencje, osiem lat. O uczelni, nowych kierunkach i trudnych decyzjach przez cały okres na stanowisku rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiada ks. prof. Antoni Dębiński. - Wszystko ma swój czas i kres - podsumowuje rektor KUL.

Rektor od dwóch kadencji. Czy będzie Księdzu Rektorowi brakować tej funkcji?

Nie będzie brakowało, a to dlatego, że na uniwersytecie zostaję, nie żegnam się z uczelnią. Być może pojawi się niedobór pewnych form uczestnictwa w życiu akademickim związanych z pełnieniem funkcji - spotkań, możliwości poznawania nowych osób. Ale to także możliwość i przywilej każdego profesora. Poza tym uważam, że kadencyjność jest dobrym rozwiązaniem. Świadomość, że funkcję pełni się jedną lub dwie kadencje, z jednej strony pozwala ocenić dystans do przebycia, oszacować możliwości i podjąć działania, a z drugiej wyznacza metę - punkt, do którego się zmierza, który zamyka pewien etap i otwiera nowy. Kadencyjność daje świadomość, że przyjdzie ktoś następny, kto będzie, jak ufam, kontynuował dobre przedsięwzięcia, ale też wprowadzał nowe rozwiązania. Tego serdecznie swojemu następcy życzę.

Podsumowanie zacznijmy może od rzeczy przyjemnych. Jakie są największe sukcesy tych ośmiu lat?

Wolałbym mówić raczej o osiągnięciach niż o sukcesach. Chcę też zaznaczyć, że to, co osiągnął uniwersytet, jest zasługą wielu osób, chociaż to rektor wyznacza kierunki, bierze na siebie odpowiedzialność i w jakimś sensie to firmuje. Mówiąc o osiągnięciach, chciałbym zwrócić uwagę na inicjatywy służące budowaniu wspólnoty uniwersyteckiej. Podstawowe znaczenie ma tutaj odwoływanie się do określonych wartości i celów, które łączą. I tych przestrzeni, które pozwalały nam tworzyć wspólnotę, było wiele - wokół kościoła akademickiego, który jest sercem naszej społeczności, prężnie rozwija się duszpasterstwo akademickie, zaproponowaliśmy szereg spotkań i wydarzeń, które naszą wspólnotę wiązały: wspólna modlitwa z różnych okazji, koncerty, wystawy, spotkania dla pracowników i studentów, pikniki. Ważnym wydarzeniem były obchody 100-lecia naszego uniwersytetu, którego program obejmował wiele punktów, w tym Światowy Zjazd Absolwentów KUL, odsłonięcie pomnika założyciela i pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego; był to czas niepowtarzalny i urzekający. Inną płaszczyzną były działania w sferze materialnej i organizacyjnej uniwersytetu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patrycja Pakuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.