Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Iwona Krzywda

Dodatkowe indeksy na medycynie. W szpitalach będzie więcej lekarzy?

Dodatkowe indeksy na medycynie. W szpitalach będzie więcej lekarzy? Fot. archiwum
Iwona Krzywda

Ochrona zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zamierza zwiększyć limity przyjęć na studia dla przyszłych lekarzy i dentystów. Eksperci nie mają wątpliwości, że to nie wystarczy, by szybko zmniejszyć ogromne braki kadrowe wśród białego personelu.

W październiku na wszystkich 19 uczelniach kształcących lekarzy i stomatologów naukę będzie mogło rozpocząć 9211 studentów. To o 279 osób więcej niż w ramach ostatniej rekrutacji. Ministerstwo liczy, że dodatkowe indeksy pozwolą uzupełnić olbrzymie braki kadrowe wśród białego personelu. Najwięcej dodatkowych miejsc przygotowano dla przyszłych lekarzy na studiach stacjonarnych w języku polskim. Liczba indeksów wzrośnie tam o 229, limit na dziennych zajęciach dla dentystów będzie wyższy o 29 miejsc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zatrzymać kształcenie lekarzy na eksport

Na kształcenie dodatkowych maturzystów zdecydowało się m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jesienią na stacjonarną medycynę zostanie przyjętych maksymalnie 240 osób - o 20 więcej niż dotychczas. W zamian z 70 do 50 zmniejszy się jednak liczba indeksów na studiach płatnych, gdzie odnotowano spadek zainteresowania i poziomu kandydatów. - Wnioskowaliśmy do resortu zdrowia o 20 dodatkowych miejsc na studiach stacjonarnych. To niewielka, ale racjonalna korekta, należy bowiem pamiętać, że jesteśmy blisko granicy liczby przyjęć, której nie możemy przekroczyć bez szkody dla jakości edukacji. W podobnej sytuacji są zresztą także inne uczelnie - mówi prof. dr hab. med. Maciej Małecki, dziekan Wydziału Lekarskiego CM UJ.

Czytaj więcej:

 • Eksperci zwiększanie limitów chwalą, nie mają jednak wątpliwości, że potrzeby są dużo większe
 • Przyszli specjaliści skarżą się nie tylko na niskie zarobki...
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew R

Tak. Zwiększyć liczbę miejsc na medycynie, ale w zamian zmniejszyć na filozofii, politologii, religioznawstwie, socjologii, pewnych filologiach (tych, które nie są nauczycielskie) i innych kierunkach humanistycznych, które są w praktyce kształceniem bezrobotnych magistrów. Lekarze powinni mieć obowiązek odpracowania w kraju drogiego kształcenia (po specjalizacji obowiązek pracy w kraju conajmniej przez 5 lat). Także powinno się lepiej gospodarować pewnymi specjalistami. Chodzi o pediatrów. Powinni oni się koncentrować na leczeniu dzieci, natomiast młodzież powinni przejąć interniści lub lekarze rodzinni (także dotyczyć to powinno leczenia szpitalnego, gdyż nieraz dochodzi do takich absurdów, że -zgodnie z przepisami- pacjenta (pacjentkę) 15, 16, czy nawet 17-letniego (17-letnią) przyjmuje się na oddział dziecięcy i potem taki pacjent (taka pacjentka) nie mieści się w łóżku (gdyż jest ono przeznaczone dla dziecka). Granica wieku, do którego pacjenta leczy pediatra powinna się zbiegać z wiekiem ukończenia 8-klasowej szkoły podstawowej a nie z uzyskaniem prawa wyborczego.

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.