Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Czytaj dalej
Fot. Marcin Szkodziński
Zbigniew Bartuś

Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Zbigniew Bartuś

Oszust zniknął z wyłudzonymi pieniędzmi. Ale skarbówka go nie ściga, tylko każe płacić jego nieświadomym kantu kontrahentom.

„Zabraliśmy pieniądze mafii VAT i daliśmy Polakom” - przekonuje premier Mateusz Morawiecki na wiecach. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2015 r. wpływy państwa z podatku VAT wyniosły 127 mld zł, w pierwszym roku rządów PiS wzrosły o 4 mld zł, a w 2017 r. już o 30 mld zł. W tym roku ma być o 10 mld zł więcej, czyli w sumie przez 3 lata fiskusowi uda się wycisnąć z VAT dodatkowe 44 mld zł.

To ile tego pochodzi z uszczelnienia VAT, czyli - jak mówi premier - skutecznej walki z mafią? Eksperci szacują, że ok. 15 mld zł.

- Problem w tym, że prócz oszustów, ścigani są także uczciwi przedsiębiorcy, którzy wpadli w sidła mafii i bez własnej wiedzy i woli zostali uwikłani w karuzele służące wyłudzaniu podatków - mówi Jerzy Martini, przewodniczący Grupy VAT w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy żalą się, że mimo jednoznacznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nasi urzędnicy stosują w praktyce domniemanie winy: uczciwy przedsiębiorca uwikłany przypadkowo i bez świadomości w „karuzelę VAT” jest z automatu uznawany za część oszukańczego łańcuszka i musi płacić.

Skarbówka notorycznie zarzuca przedsiębiorcom, że nie dochowali należytej staranności i blokuje firmowe konta, nalicza kary. Wiele firm przez to upadło, a padną kolejne.

Marian Bryksy, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, przyznaje, że przedsiębiorcy są tym bardzo zaniepokojeni. Ale zastrzega jednocześnie, że organizacje gospodarcze popierają i doceniają walkę z prawdziwymi oszustami. Krajowa Administracja Skarbowa właśnie wdraża nowe narzędzia, które mają pomóc w tropieniu przestępców i jednocześnie chronić przed nimi uczciwe firmy.

Czytaj więcej:

 • Śledczy nie znają się na podatkach, więc słysząc „oszustwo” zakładają przedsiębiorcom kajdanki
 • Praktyka organów podatkowych jest skrajnie niekorzystna dla podatników.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.