Domy Dziennego Pobytu i WTZ-y wznawiają swoją działalność. Jak jest w Bydgoszczy?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marta Mikołajska

Domy Dziennego Pobytu i WTZ-y wznawiają swoją działalność. Jak jest w Bydgoszczy?

Marta Mikołajska

Po kolejnym lockdownie Domy Dziennego Pobytu i Warsztaty Terapii Zajęciowej wznawiają działalność stacjonarną. Sprawdziliśmy, od kiedy i w jakim reżimie będą funkcjonowały placówki w Bydgoszczy.

Na otwarcie szykuje się już Dom Dziennego Pobytu "Senior" w Bydgoszczy. Jak zapowiada Honorata Wilk, kierowniczka placówki, w "Seniorze" działalność stacjonarna przywrócona zostanie od 10 maja.

- W piątek zaplanowaliśmy szkolenie bhp dla pracowników, żeby przypomnieć wszystkie zasady dotyczące reżimu sanitarnego pracy w kontakcie bezpośrednim z naszymi podopiecznymi - zapowiada Honorata Wilk. - Teraz intensywnie przygotowujemy się na powitanie seniorów z powrotem. Zaopatrujemy się we wszystkie środki ochronne, ustawiamy pojemniki do dezynfekcji, przygotowujemy pomieszczenia.

DDP w Bydgoszczy czekają na podopiecznych

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, mimo że placówka była zamknięta, przez cały ten czas pracownicy działali pełną parą - nie tylko organizując dla seniorów zajęcia w formie zdalnej, ale i dowożąc im posiłki.

Niektóre Domy Dziennego Pobytu w Bydgoszczy zdecydowały się chwilowo wstrzymać z decyzją o powrocie. Tak jest np. w przypadku DDP "Kapuściska". Jak słyszymy, nie wiadomo jeszcze, kiedy placówka ponownie zostanie otwarta.

Z kolei swoich podopiecznych zapraszają już bydgoskie Warsztaty Terapii Zajęciowe. We wtorek, 4 maja, swoje drzwi otworzył WTZ Victoria przy Polskim Związku Niewidomych. Jak opowiada Anna Cicha, po. kierownika WTZ Victoria, pracownie będą prowadzone w formie rotacyjnej.

- Łącznie mamy 30 uczestników. Podzieliliśmy ich na dwie grupy po 15 osób, które będą miały zajęcia naprzemiennie - stacjonarnie i zdalnie - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

WTZ-y w Bydgoszczy znów otwarte

- Cały czas mamy kontakt z podopiecznymi. Bardzo ucieszyli się na możliwość powrotu. Oczywiście są sytuacje, kiedy komuś bardziej pasuje forma zdalna - np. z uwagi na czas dojazdu, jednak pozytywy zdecydowanie przeważają. Także my z niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu. Chociaż cały czas działaliśmy w trybie zdalnym, nic nie jest w stanie zapewnić tego kontaktu "twarzą w twarz" - mówi Anna Cicha.

W środę, 5 maja z kolei otwiera się WTZ przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tam, jak opowiada Ewa Cholewińska, kierownik placówki, prowadzonych jest pięć pracowni: ogrodnicza, krawiecka, plastyczna, ceramiczna, ogólnorozwojowa. Zajęcia będą prowadzone w systemie rotacyjnym - po 5 uczestników w każdej z nich, tak by zachować odpowiednie odległości w reżimie sanitarnym.

[polecane]21568683,21555099[/polecane]

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.