Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce wymiany informacji z policją

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Maciej Czerniak

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce wymiany informacji z policją

Maciej Czerniak

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce wymiany informacji z policją. A w regionie do nowej formacji zamierza wstąpić już 1300 osób.

- To specjalne porozumienie z policją, niejako obok istniejącego już porozumienia z całymi Siłami Zbrojnymi, musi budzić poważne pytania o status WOT - twierdzi generał Stanisław Koziej.

Tak skomentował doniesienia Tomasza Siemoniaka, który w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze zamieścił dokumenty, które - jak twierdzi - pochodzą prosto z dowództwa tworzonych obecnie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Chodzi o wniosek, z którym kierownictwo WOT zwróciło się do Komendy Głównej Policji. Dokument zawiera założenia współpracy między nowym rodzajem sił zbrojnych, a formacją policji.

We wniosku w punkcie drugim czytamy, że określony „zakres współdziałania” zakłada: „Wymianę informacji”, „Doskonalenie metodyki wykonywania zadań i czynności obronnych”, a także „współpracę szkoleniową”. W dalszej części dokumentu znajduje się punkt mówiący, m.in. o przekazywaniu „informacji mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo obiektów oraz przetwarzanych informacji jednostkach i komórkach organizacyjnych (…)”.

Siemoniak, były minister obrony narodowej w koalicyjnym rządzie PO-PSL nazywa te zamierzenia wprost: - To dowód na specjalny status WOT w SZ i przygotowanie do użycia ich w zadaniach policyjnych - i dodaje: - Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO!

Generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010-2015 widzi w podobnym porozumieniu zagrożenie i zaznacza: - Przeznaczeniem żadnej części sił zbrojnych nie może być bezpieczeństwo wewnętrzne.

W tej sprawie głos zabrał ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, który broni porozumienia. Do zarzutów odniósł się krótko w artykule na Gazeta.pl, gdzie zacytowano jego wypowiedź: - Dzięki takim porozumieniom możliwe było szkolenie żołnierzy na obiektach policyjnych i policjantów na obiektach wojskowych.

W ten sposób nawiązał do zawartego wcześniej, bo już w listopadzie 2014 roku porozumienia między wojskiem a policją.

Zobowiązywało ono strony do współdziałania w informowania o zagrożeniach terrorystycznych na terenie kraju, katastrofach i zdarzeniach mających znamiona klęsk żywiołowych oraz „mogących wpływać na bezpieczeństwo obiektów wojskowych i policyjnych”.

Tomasz Siemoniak odniósł się do wypowiedzi rzecznika WOT: - I bardzo dobrze, ale w tym przypadku chodzi o coś zupełnie innego. Rodzaje Sił Zbrojnych jak najbardziej. - dodał na Twitterze: - „Obrona Terytorialna” jest sztucznie zaliczona jako RSZ.

Wojska Obrony Terytorialnej to nowa piąta po Wojskach Lądowych, Siłach Powietrznych, Marynarce Wojennej i Wojskach Specjalnych formacja wchodząca w skład Sił Zbrojnych RP. Pierwsze ślubowanie żołnierzy WOT odbyło się 21 maja tego roku w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Tam tez powstały pierwsze trzy z planowanych 17 Brygad WOT. Docelowo w tej formacji ma służyć 53 tys. żołnierzy.

Kujawsko-pomorska brygada ma zostać utworzona w przyszłym roku. - Do tej pory wnioski o powołanie do formacji wypełniło i złożyło około 100 osób - wylicza ppłk. Maciej Sandomierz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy. - Osób chętnych wstąpieniem do WOT jest jednak około 1300.

Podstawowe szkolenie wojskowe przyszłego żołnierza WOT, który do tej pory nie był w wojsku, trwa 16 dni.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.