Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Winczura

Dr Wojciech Suseł: Spotkałem ludzi, którzy przeczuli własną śmierć

Dr Wojciech Suseł jest anestezjologiem. Pracuje na OIOM-ie w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie Fot. Artur Gawle Dr Wojciech Suseł jest anestezjologiem. Pracuje na OIOM-ie w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie
Łukasz Winczura

Nie spotkałem człowieka, który nie bałby się śmierci. Gdyby ktoś tak powiedział, za nic bym mu w to nie uwierzył. Rozmowa z dr Wojciech Susełem.

Panie doktorze, czy człowiek jest w stanie przeczuć własną śmierć?

Tak. Czasami pacjenci przeczuwają, że nadchodzi koniec. Mimo że aparatura pokazuje co innego. Pamiętam z własnej praktyki, że pacjent, który lada dzień miał opuszczać nasz oddział intensywnej terapii, poprosił do siebie lekarza dyżurnego. Powiedział, że chce się z nim pożegnać, bo czuje, że będzie umierał. I tak się też stało.

A jak ludzie zachowują się w takiej sytuacji? Ogarnia ich paniczny strach, płaczą, zamykają się w sobie?

Nie. Bywa właśnie odwrotnie. Ci pacjenci są spokojni, zrównoważeni. Nie są w jakimś stanie nieświadomości. Robią to w pełni poczytalnie. Ale, oczywiście, nie są to częste przypadki.

A czy należy przygotowywać człowieka na śmierć? Mówić mu: Słuchaj, według rokowań medycznych, zostały ci trzy miesiące życia…

Nie. Nie powinno się pacjentowi mówić, że zostało mu na przykład 90 dni życia. Bo część pacjentów przeżywa rok, część dwa miesiące, a tak naprawdę my wiemy tylko o średniej. Nie wiemy, ile ten pacjent rzeczywiście przeżyje. Natomiast jeśli wypowiemy tę sentencję, że zostało mu trzy miesiąca życia, to on po tym czasie może mieć tak zwany efekt voo doo.

Co to znaczy?

Że po tych umownych trzech miesiącach pacjent może doznać nagłego skurczu naczyń wieńcowych, co prowadzi do zawału mięśnia sercowego. I wtedy rzeczywiście może umrzeć.

No, w istocie pan go pogrzebie.

Czytaj więcej:

 • Ludzie generalnie boją się śmierci?
 • Jakie są objawy nadchodzącej śmierci?
 • A co z osobami, które obudziły się w kostnicy? Były przecież takie wypadki.
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.