Droga do strefy dla nowych inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Droga do strefy dla nowych inwestorów

Marek Białowąs

Trwa budowa drogi do gminnych terenów inwestycyjnych w Sulechowie. Za miesiąc odbędzie się przetarg na sprzedaż działek

Na terenach inwestycyjnych objętych podstrefą Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Nowym Świecie trwa realizacja kolejnego zadania związanego z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych Sulechowa.

- Budujemy drogę i ścieżkę rowerową - mówi Bartosz Zielonka, brygadzista z firmy Spidbud. - Zaczęliśmy prace miesiąc temu i już z końcem sierpnia trzeba będzie inwestycję oddać do użytku.

Budowa drogi pochłonie blisko 3,350 mln zł. Warto wspomnieć, że wcześniej zakończono budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Całość kosztów związanych z kompleksowym uzbrojeniem terenów inwestycyjnych wyniesie ponad 4,5 mln zł, a spodziewane dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Inwestycyjnego - Lubuskie 2020 wynosi blisko 2,4 mln zł.

Droga prowadzi do gminnych 20 ha gruntów odjętych specjalnym statusem, a obok 22 ha należą do Agencji Nieruchomości Rolnych. To szansa na przyciągnięcie do gminy inwestora, którego w mieście wypatrują wszyscy mieszkańcy.

- Mamy idealne położenie, blisko autostrady, trasy S3, granicy z Niemcami, Do tego jest jeszcze lotnisko czy port w Cigacicach. To wielki, niewykorzystany potencjał - mówił ,,GL’’ jeszcze w marcu br. sulechowski radny Zbigniew Kaczmar. - Jednomandatowe okręgi wyborcze bardzo zmieniły naszą radę miejską. Pojawiło się wielu nowych, aktywnych radnych. Do tej pory brakowało u nas podejście do zarządzania gminy, jak firmą. Trzeba pamiętać o gospodarce, tak jak robią to w Nowej Soli.

Właśnie Nowa Sól jest dla Sulechowa wzorem postępowania. Tam działająca od lat strefa gospodarcza ściągnęła do miasta wiele firm, które dały prace nowosolanom. A miejsca pracy są dziś najbardziej pożądane w mieście.

Niestety pierwsze próby ściągnięcia inwestorów skończyły się fiaskiem. Do przetargu, który miał się odbyć 20 kwietnia br. nie stawił się żaden chętny. Na sprzedaż wystawiono cztery działki o powierzchni blisko po 5 ha każda. Ceny wywoławcze za te tereny ustalono na od 2,59 mln zł do 2,7 mln zł.

Teraz wszyscy czekają na kolejny przetarg na tereny strefy, do których będzie już dociągnięta infrastruktura. Czy znajdzie się chętny?
Miejsce wydaje się znakomite. Tuż przy wjeździe na trasę szybkiego ruchu S3. Trasa ta już przekonała do budowy małego centrum handlowego Quick Park.

Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Ignacy Odważny powiedział, że restauracja McDonalds będzie tam zatrudniać 60 - 70 osób. Jej otwarcie zapowiadane jest na październik br. Na terenie Quick Parku zostanie otwartych 7 sklepów o powierzchni około 3 tys. m kw. każdy.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.