Dyskusja nad "konstytucją planistyczną Lublina". Zboże czy domy mieszkalne?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Artur Jurkowski

Dyskusja nad "konstytucją planistyczną Lublina". Zboże czy domy mieszkalne?

Artur Jurkowski

Rada Kultury Przestrzeni chce, aby ratusz dokonał zmian w projekcie „konstytucji planistycznej”. Wątpliwości dotyczą trzech sfer: otwarcia nowych terenów pod zabudowę, dróg oraz zieleni.

- Dokument wymaga głębokiej poprawy - przekonuje Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. Dokument, o którym mowa, to projekt „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina”. Mówiąc prościej chodzi o „konstytucję planistyczną” miasta. Na jej podstawie są opracowywane miejscowe plany zagospodarowania. A to one wskazują np. jak ma przebiegać droga, gdzie stanie szkoła, na których terenach będzie mógł powstać park, a gdzie pojawią się bloki mieszkalne.

RKP sformułowała swoje zastrzeżenia w 18 punktach. - Można je zsyntetyzować do trzech bloków tematycznych: otwarcie nowych terenów pod zabudowę, drogi oraz zieleń - wylicza Kamiński.

Południowa obwodnica - po co?

Studium aktualizuje rozwiązania komunikacyjne na terenie Lublina. M.in. uwzględnia budowę dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. Zakłada, że ul. Zana ma być przedłużona do Smoluchowskiego, a Stadionowa do Wojennej.

Ratusz planuje też „domknięcie” - od południa - obwodnicy miasta. Trasa miałaby przebiegać od Konopnicy, za lasem Stary Gaj, obok Zalewu Zemborzyckiego, a następnie po przekroczeniu ul. Abramowickiej kończyć się w węźle Felin, na wschodnim odcinku obwodnicy Lublina.

- Wnioskujemy o rezygnację z budowy dróg położonych poza zabudową i nie obsługujących jej - mówi Kamiński.

Na liście drogowych inwestycji, z których ratusz powinien zrezygnować, RKP na pierwszym miejscu wymienia właśnie południową obwodnicę. Ale też m.in. drogi wyznaczone przez niezabudowane tereny rolne w dzielnicy Ponikwoda od linii kolejowej Lublin - Łuków do ul. Turystycznej; drogi w dolinie Bystrzycy, równoległej do ulicy Turystycznej, czy drogi wzdłuż granicy miasta z gminą Głusk.

RKP chce też, aby obniżyć kategorię dróg już istniejących m.in. Racławickich, Sowińskiego, Poniatowskiego. Po co? Aby podczas remontów czy przebudowy nie trzeba było ich poszerzać, co wiąże się np. z wycinkami drzew.

Dla rolników czy budowlańców?

Ratusz w studium chce zwiększyć obszar terenów pod zabudowę. Chodzi m.in. o otwarcie pod zabudowę mieszkaniową terenów w Głusku czy Szerokiem. Obecnie są to grunty rolnicze. - Konsekwencją będzie rozproszenie i zmniejszenie intensywności zabudowy w skali miasta, a co za tym idzie znaczące zwiększenie kosztów budowy i utrzymania infrastruktury. Spowoduje to również zanik dużej ilości terenów otwartych, w tym terenów rolniczych - wskazuje Kamiński.

Ratusz tłumaczy, że zmian domagają się właściciele gruntów. Ale ma to być też sposób na powstrzymanie wyprowadzek z Lublina do ościennych gmin. - Mniejsza liczba działek pod zabudowę będzie oznaczała, że ich ceny wzrosną, a powstałą w ten sposób różnicę będą musieli pokryć z własnych kieszeni mieszkańcy - nabywcy mieszkań czy domów. Jeśli nie będą chcieli, wybiorą tańsze działki i mieszkania, tyle że poza granicami Lublina - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

RKP dopuszcza częściowe zmiany na górkach czechowskich. Ale generalnie chce, aby tam był obszar zielony. Podobnie jak na Felinie. Rada jest za całkowitym zakazem lokowania w Lublinie zakładów niebezpiecznych, np. elektrowni na biomasę.

Ratusz będzie teraz analizował uwagi (na dzień przed upływem terminu składania było ich ok. 1000). Przed końcem roku mieszkańcy będą mieli możliwość jeszcze raz odnieść się do - uzupełnionej już wersji - studium.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.