Działka i Ogród Naszą Pasją - to portal ogrodniczy, który szybko się rozwija

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Józef Lonczak

Działka i Ogród Naszą Pasją - to portal ogrodniczy, który szybko się rozwija

Józef Lonczak

Portal ogrodniczy „Działka i Ogród Naszą Pasją” (DIONP - www.dionp.pl) to podkarpacka marka stworzona przez małżeństwo Beatę i Pawła Beresiów. Portal należy do Centrum Uprawy, Nawożenia i Ochrony Roślin Beata Bereś, które posiada też swoje media społecznościowe m.in. na YouTube, Facebook oraz Instagram.

„Działka i Ogród Naszą Pasją” to portal edukacyjno-doradczy. Są tu bezpłatne porady dla ogrodników-hobbystów, a także sklep internetowy. Dodatkowo w ramach portalu promowana jest krajowa turystyka przyrodniczo-edukacyjna pod wymownym hasłem - „Działkowicze w Podróży”.

Celem stworzenia portalu DIONP była początkowo integracja podkarpackich ogrodników-hobbystów, aby mogli w jednym miejscu wymieniać poglądy i doświadczenia. Inicjatywa szybko się rozrosła poza region i skupia dziś ogrodników z całej Polski, a także zagraniczną Polonię.

Ta podkarpacka inicjatywa swoją wiedzą wspiera lokalne społeczności, aktywnie udziela się m.in. Polskim Radiu Rzeszów, promuje na swoich kanałach społecznościowych osiągnięcia instytucji wspierających ogrodnictwo jak: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Instytut Ochrony Roślin – PIB, czy Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza.

- Impulsem do założenia DIONP była potrzeba przekazywania rzetelnej wiedzy ogrodniczej, opartej krajowej i zagranicznej nauce oraz badaniach własnych. Promujemy ogrody użytkowe, w których obok roślin ozdobnych są też uprawiane zioła, warzywa i rośliny owocowe. W takich ogrodach jest zawsze „coś dla ciała i dla ducha”, ale też pojawiają się problemy, które DIONP pomaga rozwiązać, dokonując analizy sytuacji i wydaniu przez specjalistów stosowych rekomendacji, zgodnych z aktualną wiedzą i w oparciu o prawodawstwo

– wyjaśnia Paweł Bereś.

DIONP krzewi wiedzę nt. ochrony roślin tak, aby do minimum ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Uczy odróżniać gatunki szkodliwe od pożytecznych i je monitorować, aby zabiegów nie wykonywać w ciemno.

- Duży nacisk kładziemy na ekologiczną ochronę upraw, racjonalne nawożenie w oparciu o analizę gleby, produkcję zdrowej żywności w oparciu o własny kompost, ale także na ochronę bioróżnorodności, w tym owadów zapylających. Promujemy łąki kwietne, tworzenie miejsc naturalistycznych w ogrodach, budowanie małych oczek wodnych, a wszystko w celu zwiększania bioróżnorodności w ogrodzie, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania np. łańcuchów pokarmowych. W trosce o przyrodę, uruchomiliśmy produkcję hoteli dla owadów, uli dla murarki ogrodowej i domków dla jeży metodą hand made z wykorzystaniem naturalnych surowców

– dodaje Beata Bereś.

Jako miłośnicy zdrowej, nieprzetworzonej żywności, współzałożyciele DIONP prezentują na portalu również przepisy kulinarne oparte o surowce zebrane z własnej działki. Eksperymentują z różnymi gatunkami i odmianami roślin, różniącymi się walorami kolorystycznymi, odżywczymi i smakowymi. W ten sposób pokazują, że ogród to nie tylko miejsce wspaniałej rekreacji i odpoczynku, ale również i spiżarnia, z której można wyciągać prawdziwe skarby jakie daje nam Matka Natura.

Portal DIONP posiada zespół znanych ekspertów, wśród których są pracownicy naukowi, którzy rozwijają nauki przyrodnicze. Łączy naukę z praktyką, co doceniają ogrodnicy chcący podnosić swoje kwalifikacje w myśl zasady: „ucz się i pracuj a dojdziesz do celu..."
Strona główna DIONP
DIONP na Facebooku
Działkowicze w Podróży na Facebook
Instagram

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.