Małgorzata Stempinska

Dziecko? Jeszcze trochę poczekam. Urodzę dopiero przed czterdziestką

Dziecko? Jeszcze trochę poczekam. Urodzę dopiero przed czterdziestką Fot. Freeimages.com
Małgorzata Stempinska

Polki coraz później decydują się na dziecko. Prym w tej statystyce wiodą mieszkanki Mazowsza. W naszym regionie też przybywa mam przed 40.

Pani Jolanta z Bydgoszczy (prosi o zmianę imienia) przyznaje, że nie planowała dziecka. Zawsze liczyła się dla niej tylko praca. Pięła po szczeblach kariery w banku.

- Z pierwszym mężem długo odkładaliśmy decyzję o dziecku. Postawiliśmy na rozwój zawodowy. W końcu zaczęliśmy się oddalać od siebie. Rozwiedliśmy się, gdy miałam 38 lat. Zaraz po swoich czterdziestych urodzinach poznałam Jacka. Jest kilka lat starszy ode mnie, dzieci ma już odchowane. Gdy po kilku miesiącach znajomości okazało się, że jestem w ciąży, byłam przerażona. Dużo się naczytałam o zagrożeniach późnego macierzyństwa. Na szczęście Antoś urodził się zdrowy. Zwariowaliśmy na jego punkcie. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez niego i żałuję, że tak późno zdecydowałam się na dziecko. Straciłam przynajmniej kilka lat - opowiada nasza Czytelniczka.

Czekają, aż będą mieć odpowiednie warunki

Prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego przyznaje, że późne macierzyństwo (mówimy o nim w przypadku matek, które w dniu porodu miały ukończone 35 lat - dop. red.) jest zjawiskiem coraz powszechniejszym.

- W Polsce w ostatnim ćwierćwieczu występował obserwowany i w innych krajach tzw. proces starzenia się płodności. Oznacza to, że mamy odraczały decyzję o urodzeniu dziecka na ten etap życia, który zapewniał im większą stabilizację ekonomiczną. Obecnie najpóźniej na potomstwo decydują się mieszkanki Mazowsza - zaznacza prof. Piotr Szukalski.

Co ciekawe, coraz więcej kobiet po 35 czy 40 roku życia rodzi dopiero swoje pierwsze dziecko. Dla porównania kilkanaście lat temu czterdziestoletnie matki rodziły swoje już trzecie czy czwarte dziecko. Najczęściej późnymi matkami zostają panie mieszkające w miastach.

Po 44 roku życia też zostają mamami

Późnych matek przybywa także w naszym regionie.

O ile w 2010 roku panie w wieku 35-39 lat urodziły 620 dzieci, to pięć lat później dzieci przyszło na świat prawie cztery razy więcej. Częściej mamami zostają też panie, które już przekroczyły czterdziesty rok życia. Szczegóły pokazujemy w infografice powyżej.

Późne mamy najczęściej mieszkają w dużych miastach Pomorza i Kujaw.

- W 2015 roku aż 412 mieszkanek Bydgoszczy w wieku 35-39 lat urodziło dzieci. W Toruniu takich mam było 277. W obu tych miastach odnotowaliśmy też najwięcej mam w wieku 40-44 lata oraz w wieku 45-49 lat. Tych ostatnich łącznie było osiem - wymienia Karolina Hunker, rzecznik Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Warto zaznaczyć, że w 2015 roku wiele późnych mam odnotowano także w powiatach: bydgoskim, toruńskim, ino-wrocławskim oraz świeckim.

Długo odwlekają decyzję o pierwszym dziecku

Czy późne macierzyństwo to nowe zjawisko demograficzne w Polsce? - I tak, i nie - mówi prof. Piotr Szukalski. - Nie, albowiem w przeszłości mieliśmy do czynienia zarówno z równie wysokim, a nawet wyższym poziomem urodzeń dzieci przez kobiety w wieku 35 plus. Tak, bo nigdy wcześniej późne macierzyństwo nie było zjawiskiem tak silnie powiązanym z małodzietnością. Z roku na rok coraz więcej kobiet w późnym wieku rodzi dopiero swoje pierwsze dziecko - podsumowuje prof. Piotr Szukalski.

Dziecko? Jeszcze trochę poczekam. Urodzę dopiero przed czterdziestką

Czym grozi późna ciąża

Lekarze są zgodni: późna ciąża, zwłaszcza po 40 roku życia, jest ciążą wysokiego ryzyka.

Poronieniem kończy się ok. 40 proc. ciąż. Większe jest też ryzyko wystąpienia wad płodu oraz licznych chorób u matki, m.in. zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadmiernej otyłości i nietolerancji węglowodanów. Ryzyko urodzenia dziecka z wadą jest szczególnie duże w przypadku wcześniejszego urodzenia dziecka z wadami genetycznymi oraz przy występowaniu takich schorzeń w najbliższej rodzinie.

Kobietom po 35 roku życia trudniej jest też zajść w ciążę

Mają na nią tylko 50 proc. szans. Większość pań w tym wieku boryka się z kłopotami związanymi z płodnością, ponieważ organizm produkuje mniejsze ilości progesteronu. Istnieje też większe ryzyko wystąpienia cukrzycy czy podniesienia poziomu ciśnienia krwi w czasie ciąży.

Późne mamy muszą się poddać badaniom prenatalnym

Jeżeli kobieta ma powyżej 35 lat lub ojciec dziecka powyżej 55 lat, zaleca się wykonanie diagnostyki prenatalnej, amniopunkcji. Celem tych badań jest wykrycie możliwych wad płodu. Badania te wiążą się z dużym ryzykiem poronienia.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.