Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dzwon to głos Boga. Wyznaczał granice, chronił przed chorobami

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Małgorzata Szlachetka

Dzwon to głos Boga. Wyznaczał granice, chronił przed chorobami

Małgorzata Szlachetka

Czas I i II wojny światowej, jak wszystkie wojenne zawieruchy, nie był dla dzwonów łaskawy. Przetapiane na potrzeby wojska, wywożone w nieznane, zaginione. - Z dzwonów znanych na początku XX wieku do naszych czasów zachowało się około 5 procent - mówi Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska, znana lubelska historyk sztuki.

Na początku opowiedzmy o dzwonie, który do Lublina nigdy nie dotarł. Przeszkodził w tym wybuch II wojny światowej. Był na nim wizerunek lubelskiego biskupa Mariana Leona Fulmana (1866-1945). Dzwon został odlany w słynnej ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu. Istnieje ona do dziś, chociaż już pod innym adresem, w Ostrowie pod Przemyślem. Odlewnia Dzwonów Janusz Felczyński reklamuje się jako „bezpośredni spadkobierca ponad 200-letniej tradycji ludwisarskich rodziny Felczyńskich”. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że w województwie lubelskim nie działa obecnie żadna ludwisarnia.

Wróćmy do losów dzwonu, który nigdy nie dotarł do Lublina. Rąbka tajemnicy uchyla dr Marta Trojanowska z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. - We wrześniu 1939 roku ważący 4500 kg dzwon, przeznaczony do katedry, był całkowicie gotowy, ale wybuchła wojna, dlatego nie trafił do Lublina. Ludwik Felczyński dosyć długo ukrywał dzwon w Przemyślu. Niemcy odkryli go i zabrali dopiero gdzieś w 1942 roku - mówi dr Trojanowska.

W artykule piszemy o tajemnicach lubelskich dzwonów:

Dzwon pełnił różne funkcje, przez wieki obrastając w symboliczne znaczenia

O ich znaczeniu dla społeczności ludzkich niezbicie świadczy fakt nadawania im imion

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Szlachetka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.