Dzwoni sołtys Rytla! I od razu inna rozmowa

Czytaj dalej
Anna Klaman

Dzwoni sołtys Rytla! I od razu inna rozmowa

Anna Klaman

Maria Stencel z Rytla ma nadzieję, że dziś wreszcie spółka PKP Nieruchomości wywiąże się z danej obietnicy i wyremontuje w końcu dach.

Gdy doszło do nawałnicy, Maria Stencel była sama z nastoletnimi wnuczkami. Wielki strach. Nie było gdzie uciekać. Dom jest na 
uboczu, pod lasem i przy stacji kolejowej Rytel Wieś. Mały ceglany budynek znają wszyscy, którzy jeżdżą tą trasą. Uroczy, klimatyczny, choć dawno wymagający nakładów finansowych.

Zmarły mąż pani Marii był kolejarzem. W budynku dróżnika nie było od dawna. To teraz po 
prostu adres rodziny pani Sten-cel i jej córki z rodziną. Płacą czynsz. Są lokatorami, a nie właścicielami. Ich sytuacja jest więc szczególna. Muszą czekać, aż obiecana pomoc przyjdzie.

Nieruchomością zarządza spółka PKP Nieruchomości. - Już dwa tygodnie temu, gdy była ładna pogoda, mieli przyjechać i robić dach - mówi Małgorzata Kwiatkowska. - Tak się wtedy ucieszyłam. Pomyślałam, fajnie się składa.

Nie przyjechali, a teraz aura już deszczowa. Plandeka nie chroni przed zalaniem. Ściana zaczyna pękać. Cała mokra, jest już czarna - wchodzi grzyb. Z 
drugiej strony - od komina podobnie.

- Fachowcy mówili, że w tym roku już nic raczej nie da się zrobić - opowiada Kwiatkowska. 
- Z takimi robotami chyba lepiej poczekać do wiosny.

W piątek padało, więc ciągle trzeba było podkładać ręczniki. - Trzy razy zmieniałam - dodaje pani Małgorzata. A jej mama, Maria Stencel, w nieszczęściu i tak dostrzega pozytywy. Pierwsi goście z PKP, którzy przyjechali, mówili jej, że cudem przeżyła. I ona to wie. Modliła się przecież i płakała. Za domem nie ma lasów i uli. No i dachu. Panowie jeszcze się zastanawiali, czy położą połowę, czy jednak cały. Nadal nie wiadomo. Ale w końcu chyba będzie. W piątek do PKP zadzwoniła bowiem nie tylko pani Maria, ale i... sołtys Łukasz Osso-wski. Na jego nazwisko teraz otwierają się wszystkie drzwi. Potrafi zdziałać cuda. - Pani Maria już wie, że budynek będzie remontowany, zna termin - mówią nam w PKP w Gdańsku.

Konto zarządzane przez 
sołectwo Rytel - Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży 
Rytla i okolic „Naszym dzieciom”. Wpłaty koniecznie z dopiskiem „NAWAŁNICA”. Bank Spółdzielczy w Czersku 30 8147 0002 0008 1953 2000 0010.

Drugie konto jest gminne 
- Bank Spółdzielczy w Skórczu, nr: 06 8342 0009 5000 2559 2000 0009, z dopiskiem 
„Pomagamy ofiarom nawałnic” Konto dla samorządów, które chcą pomóc gminie Czersk - 86 8342 0009 5000 2600 2000 0001, z dopiskiem „Nawałnica 
- Gmina Czersk”.

Anna Klaman

Praca w naszym zawodzie bardzo się zmieniła przez ostatnie lata. A my poddawani jesteśmy ciągłym próbom. Staramy się też nadążać za nowinkami technologicznymi. Wszystko to uczy pokory. Relacjonując, opisując wydarzenia, pamiętamy, że robimy to dla Państwa. Jesteśmy trochę jak zdziwione wszystkim dzieci. Dziwimy się, pytamy, piszemy, ale też czytamy. Jak bez tego moglibyśmy zachęcać do lektury? Sama przeszłam ostatnio na cyfrowe prenumeraty moich ulubionych tygodników. Takie czasy - jesteśmy online, więc i czytamy online. Lekturą właśnie - pomijając Netflixa :) - wypełniam swój wolny czas. Dla mnie i moich kolegów dziennikarstwo to nieustanna przygoda i adrenalina, od której jesteśmy już chyba uzależnieni. Każdy dzień jest inny, a każdy tekst stanowi test naszej użyteczności. Dla Państwa - naszych Czytelników! Wierzymy, że jesteśmy Wam potrzebni. I to dodaje nam skrzydeł, gdy trzeba nagle - wieczorem lub w nocy - pojechać tam, gdzie powinniśmy być. Wiele się dzieje, bo i Państwo tyle robicie. Współpracujecie, tworzycie społeczeństwo obywatelskie. Władza - przynajmniej z założenia - powinna pracować dla Nas, ale to Wy poświęcacie wolny czas dla dobra wspólnego. A więc opisujemy. Zdarza się, że wytykamy błędy. No i nieustannie czekamy na tematy od Państwa, bo, co tu dużo kryć, to Wy najlepiej wiecie, co w trawie piszczy! Macie kłopot, coś Was denerwuje? Zachęcamy do kontaktu z nami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.