Aneta Radziejowska

Ekscytująca randka z Nowym Jorkiem

Artystka Kristen Visbal postawiła przed pyskiem Szarżującego Byka, jednego z symboli Nowego Jorku, posąg „Dziewczynki bez lęku” Fot. Archiwum Artystka Kristen Visbal postawiła przed pyskiem Szarżującego Byka, jednego z symboli Nowego Jorku, posąg „Dziewczynki bez lęku”
Aneta Radziejowska

Aneta Radziejowska, dziennikarka żyjąca od lat w Nowym Jorku, a publikująca m.in. na łamach „Gazety Krakowskiej”, napisała nietypowy przewodnik po „Wielkim Jabłku”: przeznaczony dla kobiet.

Nowy Jork nie jest jednoznacznym w odbiorze miastem - fascynuje, odrzuca, zdumiewa. Ma swój własny, specyficzny zapach i mroczne tajemnice, miejsca i wydarzenia piękne, ale i takie, że lepiej o nich szybko zapomnieć. Hipnotyzuje, omamia. Trudny jest. Jednak celowo pominęłam drastyczne niekiedy problemy. Zwiedzanie jakiegoś miejsca jest jak randka na jedną noc. Ma być przyjemnie.

***

Najczęściej biegną wzdłuż torów, albo przysiądą gdzieś i się gapią. Są wszędzie.

Od czasu do czasu pojawia się informacja w prasie i telewizjach o aktualnej populacji szczurów - radzą sobie świetnie. Niekiedy zostają gwiazdami jak osobnik, który wytrwale ciągnął porzucony przez kogoś kawał pizzy większy od niego. Dopingowany przez czekających na metro, fotografowany i filmowany, trafił do wszystkich wiadomości.

***

Nie wolno palić w niektórych budynkach mieszkalnych; każdy nowy lokator podpisuje zobowiązanie, że nie będzie palił.

Kiedy rozdokazywane celebrytki strzeliły sobie fotkę z papierosami w czasie ostatniej gali w Metropolitan Museum of Art, natychmiast zaprotestowały Amerykańskie Stowarzyszenie Walki z Rakiem i nowojorskie szpitale.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Czy kobieta może czuć się bezpieczna w Nowym Jorku?
 • Jaki jest  Nowy Jork?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aneta Radziejowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.