Ekspresową drogą dojedziemy do granicy. Trasa S17 wydłuży się aż do Hrebennego

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA Lublin
Artur Jurkowski

Ekspresową drogą dojedziemy do granicy. Trasa S17 wydłuży się aż do Hrebennego

Artur Jurkowski

Najpóźniej w 2025 r. kierowcy pojadą ekspresówką na odcinku od Piask do Hrebennego. Łącznie chodzi o 120 km drogi. Powstanie m.in. obwodnica Zamościa czy druga nitka obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego.

Tanio nie będzie. A to pieniądze, która trzeba wydać, aby w ogóle można było zacząć przymierzać się do szukania wykonawcy robót przy budowie kolejnego odcinka trasy S17. Chodzi o koncepcję programową drogi na odcinku od Piask do Hrebennego. Wczoraj GDDKiA poznała oferty złożone w przetargu na opracowanie dokumentacji. - Dziesięć firm jest zainteresowanych opracowaniem dokumentacji – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA.

Jedno zadanie, trzy części

GDDKiA podzieliła zadnie na trzy części. Pierwsza (44 km) obejmuje odcinek od Piask do Łopiennika i od Krasnegostawu do Zamościa Sitańca. Oferty wahały się od 7 do 12,2 mln zł. GDDKiA zarezerwowała na ten cel 10,7 mln zł. Drugie zadanie (54,2 km) dotyczy trasy Zamość Wschód – Hrebenne. Firmy oczekują za opracowanie koncepcji 8,2 - 13,9 mln zł (GDDKiA ma do dyspozycji 12,3 mln zł). Ostatni fragment (21,8 km) to droga między Łopien-nikiem a Krasnymstawem oraz odcinek Zamość Sitaniec – Zamość Wschód. Oferty wahają się od 4,3 do 12,9 mln zł (drogowcy przeznaczyli na ten cel 5 mln zł).

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w prawie jazdy. Co nas czeka w 2019 r.?

Koncepcja programowa to pierwszy krok do realizacji inwestycji. - Chodzi o opracowanie rozwiązań w oparciu o które powstanie później projekt drogi, czyli dokumentacji pokazującej bardziej szczegółowe rozwiązania z uwzględnieniem obsługi ruchu lokalnego. Projektanci przeprowadzą analizę i prognozę ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne dla celów projektowania dróg, a także opracowania geologiczno–inżynierskie, hydrogeologiczne, geotechniczne i hydrologiczno-hydrauliczne – wyjaśniał Nalewajko.

Ekspresówką do granicy. Potrzeba 120 km drogi

Łącznie wybudowanych będzie 120 km nowej drogi. Będzie to trasa dwujezdniowa, a każda jezdnia ma mieć dwa pasy ruchu. W ramach inwestycji wykonana zostanie też druga jezdnia na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Nowa ekspresówka powstanie obok obecnej DK17.

GDDKiA przeanalizuje teraz złożone oferty. Rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umów z firmami, które przygotują koncepcję programową planowane jest na połowę kwietnia.

W oparciu o koncepcję programową ogłoszony będzie przetarg na realizację inwestycji. - Realizacja całości trasy S17 od Piask do Hrebennego w systemie projektuj i buduj planowana jest na lata 2021-2025 i ma zapewnione finansowanie w ramach zwiększonego do 135 mld zł limitu wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. – mówi Nalewajko.

Koszt budowy 120-kilometrowego odcinka S17 może przyprawić o zawrót głowy. Szacunki mówią, że wydatki sięgną 4,63 mld zł. Tyle zapisano w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych.

Zdaniem Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury S17 na odcinku Piaski – Hrebenne „jest bardzo potrzebna dla domknięcia szkieletu komunikacyjnego Polski Wschodniej”.

ZOBACZ TEŻ: Z wizytą na budowie S17 (czerwiec 2018)

Artur Jurkowski

Komentarze

11
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kierowca

Kazdy sobie rzepke skrobie i w głowie ma tylko własny interes. Bardzo sie ciesze ze w koncu powstanie cała S17 od prawie 15 lat tłuke się dk17 zmc-wwa i zawsze to była 4-godzinna mordęga. Chełmianom również życze budowy s12, te drogi powinny byc wybudowane lata temu..

dvd

Tylko że większy ruch jest na drodze nr 12 Lublin - Chełm - Dorohusk. Jest to główny szlak na Kijów, dziwne że w GDDKiA nikt tego nie widzi....

bob

to droga nie dla Polaków tylko chory człowiek myśli że Ukraińcy to są nasi przyjaciele

a SIO

Mniej mówić więcej robić , do Warszawy Pendolino mieliśmy jeździć , a pomiędzy świtoduską a Lubartowską miały być garaże na 3 pozimach - a to wszystko trzecia prawda ks Tichnera

K2

droga do granicy? Ja chcę szybką kolej do Warszawy! Mam nadzieję, że jeszcze przed emeryturą się doczekam?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.